Tarih Vakfı

Ankara

by

Tarih & Saat:
Yer: Ankara Tarih Vakfı

Dikiş makinesini tarihsel bir belge olarak okumak mümkün mü? Peki, dikiş makinesi üzerinden bir şiddet tarihi okuması yapılabilir mi? Ceyda Karamürsel bu gibi tarihyazımsal-metodolojik sorulara cevap arayacağı konuşmasında, genelde hane içi üretim ve/veya tüketim tarihi gibi konular ile özdeşleştirilen dikiş makinesinin, şiddet tarihi ile olan ilişkisini incelemeyi amaçlamaktadır.

Tarih & Saat:
Yer: Ankara Tarih Vakfı

Bu tartışma, bugün “eski” solcuların birbiri ardına yayımlanan otobiyografi ve anı çalışmalarıyla su yüzüne çıkan yoğun hatırlama çabasını da yeniden yorumlayabilmemiz için bize bir fırsat sunmuş olacaktır. Bu hatırat enflasyonunda tekrar o bütün mümkünlerin kıyısına gelmenin yarattığı mutluluğa erişebilme çabasının da izleri olduğuna değineceğiz.

Tarih & Saat:
Yer: Ankara Tarih Vakfı

Tarih Vakfı Ankara Tartışmaları kaldığı yerden devam ediyor. 16 Aralık Cuma günü, Metin Yüksel’in “Süleymaniye’de Kaynak Araştırması Yapmak” başlıklı konuşmasını dinleyeceğiz. Katılım yüz yüze olacaktır ve herkesin katılımına açıktır.

Tarih & Saat:
Yer: Ankara Tarih Vakfı

“Tarihçinin Bilgisi ve Zaman Meselesi” başlıklı konuşmasında “Tarihçinin ürettiği bilgiyi diğer bilgi biçimlerinden ayıran temel bir unsur var mıdır?” sorusuna cevap arayan Ergut, konuşmasında tarih bilgisini diğerlerinden farklılaştıran temelin zaman olduğunu savunmakta. Felsefe biliminden de yararlanan Ergut, zaman meselesinin tarihsel açıklamalarda oynadığı merkezi rolü vurgulayan konuşmasında tarihsel açıklamaların neden determinist olamayacağını temellendirmeye çalışacak.

Tarih & Saat:
Yer: Uzaktan Erişim

Tarih Vakfı Ankara tarafından düzenlenen Ankara Tartışmaları’nın ikinci toplantısı Bahadır Nurol’un “Otoriter Popülizm Çağı” başlıklı sunumuyla gerçekleşecek. 11 Aralık 2020 Cuma günü saat 18:30’da gerçekleştirilecek olan programda sizleri aramızda görmekten büyük mutluluk duyarız. İlgili sunum hem Zoom programı hem de Tarih Vakfı Ankara Youtube kanalı üzerinden yayınlanacaktır.

Tarih & Saat:
Yer: Uzaktan Erişim

Tarih Vakfı Ankara tarafından düzenlenen Ankara Tartışmaları’nın bu dönemki üçüncü toplantısı Funda Şenol Cantek’in “İdeal Zevceden Adını Arayan Kadına: Yakın Tarihimizde Kadın Dergileri” başlıklı sunumuyla gerçekleşecek.

Tarih & Saat:
Yer: Uzaktan Erişim

Tarih Vakfı Ankara tarafından düzenlenen Ankara Tartışmaları’nın dördüncü toplantısı Dr. Reyhan Ünal Çınar’ın “Ecdadın İcadı: AKP İktidarında Bellek Mücadelesi ” başlıklı sunumuyla 8 Ocak Cuma günü saat 18:30 gerçekleşiyor.