Tarih Vakfı > Etkinlikler

Etkinlikler

by

Tarih & Saat:
Yer: Nadir Gastronomi Platformu

Serinin ilk etkinliğinde Mutfaktaki Akademisyen olarak da bilinen Anna-Maria Beylunioğlu’nu ağırlayacağız. Hem bir siyaset bilimci hem de bir aşçı olan Beylunioğlu’ndan Antakya’nın Noel sofralarını dinleyecek, bir yandan da bu sofralara özgü lezzetleri onun elinden tadacağız.

Tarih & Saat:
Yer: Minerva Han

Tarih Vakfı ve İPM iş birliğiyle düzenlenen ‘’Minerva Konuşmaları: Tarihte İstanbul’’ serisinde 30 Kasım 2023 tarihinde Nilay Özlü Karaca ve Seda Kula ’nın katılımı Ayşe Köse Badur ve Ayşe Ozil’in moderasyonunda, “Erken Cumhuriyet Döneminde İstanbul’da Toplum, Mekan ve Eğlence” başlıklı konuşmamızı gerçekleştireceğiz.

Tarih & Saat:
Yer: Afitap Meyhane Söğütözü

Yemek tarihi alanında yaptığı çalışmalarla her tabağın lezzetiyle olduğu kadar tarihî, politik ve sosyolojik yönüyle de insanı beslediğini ortaya koyan Merin Sever bu etkinlikte Cumhuriyet mutfağını ele alacak. Dünyanın en önemli yeme-içme kitapları ödülü olarak kabul edilen Gourmand Awards’a layık görülen Sever’in anlatımına Afitap Meyhane’nin leziz Cumhuriyet menüsü ve Meşeden Neşeye serisi eşlik edecek.

Sınırsız Sarı Zeybek servisinin olacağı etkinliğin kontenjanı sınırlıdır.

Tarih & Saat:
Yer: Uzaktan Erişim

Akl-ı Kıssa’nın 2023 güz dönemi ikinci seminerini Fatma Eda Çelik, “Osmanlı’dan Cumhuriyet’e Yürütme Organının Tarihi” başlığıyla verecek. Bu seminere Nuray Ertürk Keskin tartışmacı olarak katkı verecek.

Tarih & Saat:
Yer: Ankara Tarih Vakfı

Tarih Vakfı Ankara Osmanlıca Seminerlerine başlıyor! Osmanlıca öğrenmek isteyen herkesi Tarih Vakfı Ankara’ya davet ediyoruz.
Temel Seviye ve Osmanlı Arşiv Belgeleri Okuma başlıklarıyla iki ayrı seviyede düzenlenecek seminerler 11 Kasım’da başlayacak ve 12 hafta sürecektir. Seminerleri başarılı bir şekilde tamamlayan kursiyerlere katılım sertifikası verilecektir.  

Tarih & Saat:
Yer: Tarih Vakfı

Serinin ilk konuşmasında Begüm Özden Fırat “Toprak, Mülkiyet, Cumhuriyet: 1960-80 arası Toprak İşgal Hareketi’’ başlıklı konuşmasıyla 26 Ekim Perşembe günü saat 18:30’da Tarih Vakfı Eminönü Binası’nda bizlerle olacak.

Tarih & Saat:
Yer: Özdilek Sanat Merkezi

Tarih Vakfı ile Eskişehir Tepebaşı Belediyesi ortaklığında düzenlenen ‘’100. Yılında
Cumhuriyet’e Bakış’’ adlı konferans 25 Ekim Çarşamba günü saat 19:00’da Eskişehir Özdilek
Sanat Merkezi’nde gerçekleştirilecektir.

Tarih & Saat:
Yer: Koruma Akademisi

Tarih Vakfı ve Koruma Akademisi iş birliği ile “Mimar, Mühendis ve Teknikerlere Yönelik
Osmanlıca Eğitimi” 14 Kasım’da başlıyor. Eğitimin ilk 4 ayında Dr. Bahadır Sürelli temel
Osmanlıca dersleri verecektir.