Tarih Vakfı > Etkinlikler

Etkinlikler

by

Tarih & Saat:
Yer: Minerva Han

Tarih Vakfı ve İPMiş birliğiyle düzenlenen ‘’Minerva Konuşmaları: Tarihte İstanbul’’ serisinde 29 Şubat 2024 tarihinde Begüm Özden Fırat ve Fırat Genç, ”Mülkiyet ve Müşterekler: İstanbul’a Bir Bakış” başlıklı bir konuşma gerçekleştirecektir.

Tarih & Saat:
Yer: Uzaktan Erişim

Akl-ı Kıssa’nın 2024 Bahar dönemi ilk seminerini Gözde Somel ‘’Erken Cumhuriyet Yıllarında Sovyetler Birliği’nin Türkiye Politikaları ‘’ başlığı ile verecek. Seminer 20 Şubat 2024’de saat 19:00’da Tarih Vakfı Youtube kanalından çevrimiçi olarak gerçekleştirilecek.

Tarih & Saat:
Yer:

Tarih Vakfı ve Nadir Gastronomi Platformu’nun ortaklaşa gerçekleştirdiği tadım etkinliklerine, yemek kültürü yazarı ve Akdeniz tarihçisi Nazlı Pişkin’in anlatıcı olacağı baharatın kültür ve lezzet tarihindeki yerine odaklanan keyifli bir konu ile devam ediyoruz.

Tarih & Saat:
Yer: Giritli Restoran

Yemek tarihi alanında yaptığı çalışmalarla her tabağın lezzetiyle olduğu kadar tarihî, politik ve sosyolojik yönüyle de insanı beslediğini ortaya koyan Merin Sever bu etkinlikte Cumhuriyet mutfağını ele alacak.

Tarih & Saat:
Yer: Bilgi Üniversitesi santralistanbul

Tarih Lisansüstü Konferansı, İstanbul Bilgi Üniversitesi Tarih Bölümü ve Bonn Üniversitesi Bağımlılık ve Kölelik Çalışmaları Merkezi lisansüstü öğrencileri tarafından düzenlenmekte ve Tarih Vakfı tarafından desteklenmektedir.

Konferans, Tarih alanında eğitim gören lisansüstü öğrencileri ve farklı disiplinlerde çalışan akademisyenleri bir araya getirmeyi amaçlamaktadır. Konferans, öğrencilerin lisansüstü eğitimleri sırasında üzerinde çalıştıkları araştırma alanlarını sunabilecekleri bir disiplinler arası platform oluşturmayı hedeflemektedir.

Tarih & Saat:
Yer: Anamed Kütüphanesi

Tarih Vakfı ve Koç Üniversitesi Anadolu Medeniyetleri Araştırma Merkezi (ANAMED)
“Türkiye’de Sosyal ve Beşeri Bilim Disiplinlerinin 100 Yılına Bakış” başlıklı konuşma
serisini duyurmaktan mutluluk duyar.  2024 yılında Ocak ve Mayıs ayları arasında
sürmesi planlanan konuşma serisi tarih, antropoloji, mimarlık tarihi, sanat tarihi,
sosyoloji ve arkeoloji disiplinleri üzerine konuşmaları kapsıyor.

Tarih & Saat:
Yer: Tarih Vakfı

Serinin üçüncü konuşmasında ‘Erken Cumhuriyet döneminde Doğu’da devlet inşası, müzakere ve direniş‘ başlığı altında Zehra Ayman ve Burak Başaranlar 18 Ocak Perşembe günü saat 18:30’da Tarih Vakfı Eminönü Binasında bizlerle olacak.

Tarih & Saat:
Yer: Nadir Gastronomi Platformu

Özyeğin Üniversitesi Gastronomi ve Mutfak Sanatları bölüm başkanı, Osmanlı mutfak kültüründe modernleşme, İstanbul mutfak kültürü alanlarındaki çalışmalarıyla tanınan yemek tarihçisi Özge Samancı geç dönem Osmanlı mutfağını İstanbul’un tat hafızası üzerinden anlatacak.