Tarih Vakfı > Etkinlikler

Etkinlikler

by

Tarih & Saat:
Yer: Tarih Vakfı

Tarih Vakfı’nda Seda Altuğ’un koordinatörlüğünde düzenlenen “Filistin: Toprak, Emek, Siyaset” panelinde Canan Özcan, Selim Sezer, Erhan Keleşoğlu ve Seda Altuğ Filistin’i konuşacaklar. 12 Haziran 2024’te, saat 18.30’da Tarih Vakfı Eminönü binasında yüz yüze gerçekleşecek olan panele bekliyoruz.

Tarih & Saat:
Yer: Sinematek/Sinema Evi

Sinematek Sinema/Evi ve Tarih Vakfı iş birliği ile düzenleyeceğimiz Sinematek’te Sinema ve Tarih Seminerleri etkinliğinin yedincisi 8 Haziran 2024, saat 13:00’te gerçekleşecek. Bu seminer dizisi, sinema ve tarihin kesişiminde izleyicilere kapsamlı bir kültürel ve bilimsel deneyim sunmayı amaçlamaktadır. Serinin konuşmacısı Özge Özyılmaz (İstanbul Kent Üniversitesi) ve etkinliğin moderatörü Özde Çeliktemel (Boğaziçi Üniversitesi) olacaktır.

Tarih & Saat:
Yer: Tarih Vakfı

Neslişah L. Başaran Lotz ve Cangül Örnek’in koordinatörlüğünde gerçekleşen konuşma serisininyedinci konuşmasında Görkem Akgöz “Savaşın ve İmparatorluğun Gölgesinde: Türkiye’de Sanayileşme, Ulus İnşası ve İşçi Sınıfı Siyaseti” başlıklı semineri ile 30 Mayıs 2024 Perşembe günü saat 18.30’da Tarih Vakfı Eminönü Binasında bizlerle olacak.

Tarih & Saat:
Yer: Sinematek/Sinema Evi

Tarih Vakfı ve Sinematek Sinema/Evi’nin iş birliği ile düzenlenen Sinematek’te Sinema ve Tarih Seminerleri etkinliğinin beşincisi 25 Mayıs 2024, saat 13:00’ te gerçekleşecek. Bu seminer dizisi, sinema ve tarihin kesişiminde izleyicilere kapsamlı bir kültürel ve bilimsel deneyim sunmayı amaçlamaktadır. Serinin konuşmacısı Ayşe Toy Par (Galatasaray Üniversitesi) ve etkinliğin moderatörü Özde Çeliktemel (Boğaziçi Üniversitesi) olacaktır.

Tarih & Saat:
Yer: Minerva Han

Tarih Vakfı ve İPM iş birliğiyle düzenlenen ‘’Minerva Konuşmaları: Tarihte İstanbul’’ serisinde 23 Mayıs 2024 tarihinde saat 18:00’da Aslı Odman’ın katılımıyla, Ayşe Köse Badur ve Ayşe Ozil’in moderasyonunda, “Galataford’dan Galataport’a Küresel Tophane Rıhtımı” başlıklı konuşmamızı gerçekleştireceğiz.

Tarih & Saat:
Yer: Sinematek/Sinema Evi

Sinema İstanbul’a geldiğinde, seyirciler hangi donanımları ve deneyimleri kullanarak film izlediler? Şehzadebaşı’ndaki film gösterimi (1897) bir Ramazan eğlencesi olarak sunulduğunda, sinemanın Karagöz ile ilişkisi nasıldı? Karagöz sinema benzerliği, seyir deneyimini nasıl etkiledi? Laura U. Marks ve Ayşe Şasa’nın “imaginal” (hâyâli) kavramıyla, seyircinin hâyâl perdesinden sinema perdesine geçişindeki işlevselliği nasıl sorgulanabilir? Cemal Kafadar’ın önerdiği “hayret” kavramı, erken dönem sinema seyircisinin deneyimini anlamaya nasıl yardımcı olabilir? Konuşma, sinema seyircisine ilişkin tartışma hatlarını bu iki kavram etrafında tartışmayı amaçlıyor.

Tarih & Saat:
Yer: Bilgi Üniversitesi santralistanbul

İstanbul Bilgi Üniversitesi – Bonn Üniversitesi – Tarih Vakfı iş birliğiyle Tarih Lisansüstü
Öğrenci Konferansı başlıyor!
Tarih Lisansüstü Konferansı, İstanbul Bilgi Üniversitesi Tarih Bölümü ve Bonn Üniversitesi
Bağımlılık ve Kölelik Çalışmaları Merkezi lisansüstü öğrencileri tarafından düzenlenmekte
ve Tarih Vakfı tarafından desteklenmektedir.

Tarih & Saat:
Yer:

Semt gezilerimizin ilkini; Seçkin Demirok* eşliğinde ve Yaşar Tolga Cora’nın** katılımıyla İstanbul kadar eski, hatta İstanbul’un tarihi rakibi Kadıköy’e gerçekleştireceğiz.
Kadıköy’ün Osmanlı dönemi Kadıköyü’nden Cumhuriyet döneminin önde gelen semtine evrilişini ele alacağız.

Tarih & Saat:
Yer: Adalar Müzesi

Serinin dördüncü etkinliği 19 Mayıs Pazar, 15:00’de Ahmet Ertek’in “Antroposende İstanbul” ve Gülten Timuçin’in “200 Yılda Adalar Kıyılarının Antropojenik Kaynaklı Değişimli” başlıklı konuşmalarıyla gerçekleşecek. İstanbul’un ve özellikle de adaların insan kaynaklı değişiminin ele alınacağı bu konuşmalara herkesi bekliyoruz.

Tarih & Saat:
Yer: Anamed Kütüphanesi

9 Mayıs 2024 Perşembe günü, saat 16:00’da gerçekleşecek serinin altıncı konuşmasında Çiler Çilingiroğlu ve Duygu Tarkan, “Arkeolojinin Arkeolojisi: Disiplinin Yüz Yılına Eleştirel Bir Bakış” başlığı altında bizlerle olacak.