Tarih Vakfı

İstanbul

by

Tarih & Saat:
Yer: Sinematek/Sinema Evi

Tarih Vakfı ve Sinematek Sinema/Evi’nin işbirliği ile düzenleyeceği Sinematek’te Sinema ve Tarih Seminerleri etkinliğinin üçüncüsü 20 Nisan 2024, saat 13:00’da gerçekleşecek. Bu seminer dizisi, sinema ve tarihin kesişiminde izleyicilere kapsamlı bir kültürel ve bilimsel deneyim sunmayı amaçlamaktadır. Serinin üçüncü konuşmacısı sinema tarihçisi Arda Odabaşı ve etkinliğin moderatörü Özde Çeliktemel olacaktır.

Tarih & Saat:
Yer: Minerva Han

Tarih Vakfı ve İPM iş birliğiyle düzenlenen ”Minerva Konuşmaları: Tarihte İstanbul” serisinde 18 Nisan 2024 tarihinde Nurşen Gürboğa ve Murat Tülek, ”İşçilerin Ayak İzlerinden Galata Çeşme Meydanı” başlıklı bir konuşma gerçekleştirecektir.

Tarih & Saat:
Yer: Sinematek/Sinema Evi

Tarih Vakfı ve Sinematek Sinema/Evi’nin işbirliği ile düzenleyeceği Sinematek’te Sinema ve Tarih Seminerleri etkinliğinin ikincisi 6 Nisan 2024, saat 13:00’da gerçekleşecek. Bu seminer dizisi, sinema ve tarihin kesişiminde izleyicilere kapsamlı bir kültürel ve bilimsel deneyim sunmayı amaçlamaktadır. Serinin ikinci konuşmacısı yapımcı Yamaç Okur (FARO) ve etkinliğin moderatörü Özde Çeliktemel (Boğaziçi Üniversitesi) olacaktır.

Tarih & Saat:
Yer: Giritli Restoran

Yaptığı çalışmalarla her tabağın lezzetiyle olduğu kadar tarihî, politik ve sosyolojik yönüyle de insanı beslediğini ortaya koyan Merin Sever bu etkinlikte Cumhuriyet mutfağını ele alacak. Dünyanın en önemli yeme-içme kitapları ödülü olarak kabul edilen Gourmand Awards’a layık görülen Sever’in anlatımına Giritli’nin leziz Cumhuriyet menüsü ve Meşeden Neşeye serisi eşlik edecek.
Sınırsız içecek servisinin olacağı etkinliğin kontenjanı sınırlıdır.

Tarih & Saat:
Yer: Nadir Gastronomi Platformu

Tarih Vakfı ve Nadir Gastronomi Platformu’nun ortaklaşa gerçekleştirdiği tadım etkinliklerine, “Çayın Halleri” podcasti ile tanınan Fatma Genç ve Yasemin Taşkın’ın anlatıcı olacağı “Türkiye’de Çayın Kısa Tarihi” ile devam ediyoruz.

Tarih & Saat:
Yer: Anamed Kütüphanesi

2 Nisan 2024 Salı günü, saat 16:00’da gerçekleşecek serinin beşinci konuşmasında Nilgün Çelebi ve Alim Arlı, “Sosyolojinin Farklılaşma ve Kurumsallaşma Sarkacında Geçen 100 Yılı” başlığı altında bizlerle olacak. 

Tarih & Saat:
Yer: Sinematek/Sinema Evi

Tarih Vakfı ve Sinematek/Sinema Evi iş birliğiyle düzenlenecek “Sinematek’te Sinema ve
Tarih Seminerleri” etkinliğinin ilki 23 Mart 2024’te gerçekleşecek. Bu seminer dizisi,
sinema ve tarihin kesişiminde izleyicilere kapsamlı bir kültürel ve bilimsel deneyim sunmayı
amaçlamaktadır. Serinin ilk konuşmacısı Özgür Adadağ (Galatasaray Üniversitesi) ve
etkinliğin moderatörü Özde Çeliktemel (Boğaziçi Üniversitesi).

Tarih & Saat:
Yer: Minerva Han

Tarih Vakfı ve İPM iş birliğiyle düzenlenen ‘’Minerva Konuşmaları: Tarihte İstanbul’’ serisinde 14 Mart 2024 tarihinde Candan Türkkan, ”İstanbul’u Doyurmak: Gıda İaşesinin Politik Ekonomisi” başlıklı bir konuşma gerçekleştirecektir.