Tarih Vakfı

İstanbul

by

Tarih & Saat:
Yer: Minerva Han

Tarih Vakfı ve İPM iş birliğiyle düzenlenen ‘’Minerva Konuşmaları: Tarihte İstanbul’’ serisinde 30 Kasım 2023 tarihinde Nilay Özlü Karaca ve Seda Kula ’nın katılımı Ayşe Köse Badur ve Ayşe Ozil’in moderasyonunda, “Erken Cumhuriyet Döneminde İstanbul’da Toplum, Mekan ve Eğlence” başlıklı konuşmamızı gerçekleştireceğiz.

Tarih & Saat:
Yer: Tarih Vakfı

Serinin ilk konuşmasında Begüm Özden Fırat “Toprak, Mülkiyet, Cumhuriyet: 1960-80 arası Toprak İşgal Hareketi’’ başlıklı konuşmasıyla 26 Ekim Perşembe günü saat 18:30’da Tarih Vakfı Eminönü Binası’nda bizlerle olacak.

Tarih & Saat:
Yer: Koruma Akademisi

Tarih Vakfı ve Koruma Akademisi iş birliği ile “Mimar, Mühendis ve Teknikerlere Yönelik
Osmanlıca Eğitimi” 14 Kasım’da başlıyor. Eğitimin ilk 4 ayında Dr. Bahadır Sürelli temel
Osmanlıca dersleri verecektir.

Tarih & Saat:
Yer: Tarih Vakfı

Tarih Vakfı’nın düzenlediği Akl-ı Kıssa Salı Konuşmaları başlıyor. Nurşen Gürboğa ve Gülay Yılmaz’ın koordinatörlüğünde gerçekleşen Akl-ı Kıssa Salı Konuşmaları’nda bu dönem ayda bir Salı günleri kadın tarihçiler konuşmaya devam edecek, biz dinleyeceğiz. Akl-ı Kıssa’da kadın tarihçilerin çalışmalarını, yayınlarını, araştırma gündemlerini ve tarih disiplinine katkılarını görünür kılmayı ve muhafazakar ve erkek egemen tarih disiplininde verdikleri varlık mücadelesine dikkat çekmeyi amaçlıyoruz. Akl-ı Kıssa’nın 2023 güz dönemi ilk seminerini Suraiya Faroqhi, “Women in the Ottoman Empire” başlığıyla verecek. Seminer 17 Ekim 2023’te saat 19:00’da Tarih Vakfında yüz yüze olarak gerçekleştirilecek.

Tarih & Saat:
Yer: Minerva Han

Tarih Vakfı ve İPM iş birliğiyle her ay düzenlenen ‘’Minerva Konuşmaları: Tarihte İstanbul’’ serisinin Ekim ayı konuğu Mehmet Ö. Alkan ve Fuat Keyman, “Zafer Toprak’ın Anısına: Cumhuriyet’in İlk Yüzyılında İstanbul ve Siyaset” başlıklı bir konuşma gerçekleştirecektir.

Tarih & Saat:
Yer: Metro Han

Tarih Vakfı ve IFEA iş birliğiyle Y. Doğan Çetinkaya, Şeyma Afacan, Philippe Bourmaud, İsmet Akça koordinatörlüğünde düzenlediğimiz ‘Revolutions Beyond the “West”: Historical Connections and Comparative Perspectives’ isimli konferansımız Cumhuriyetin 100. yılı kutlamaları dahilinde 6-7 Ekim tarihlerinde Taksim, Metro Han, Tünel binasında gerçekleşecektir.

Tarih & Saat:
Yer: Adalar Müzesi

On birinci seminer 17 Eylül saat 18:00’de “Büyükada’da Bir Bolşevik: Lev Troçki” başlığı altında Foti Benlisoy tarafından gerçekleştirilecektir.

Tarih & Saat:
Yer: Metro Han

Tarih Vakfı ve Bellek Müzesi iş birliğinde, ‘’Geçmiş Bugündür’’ Sergisi kapsamında hazırlanan paneller başlıyor! Metro Han’da gerçekleşecek panel ve performans seçkisinde 12 Eylül 1980 Darbesi’ne dair farklı konu başlıkları tartışmaya açılacak.