TOPLUMSAL TARİHTE ÇOCUK

0.00 TL

Stokta yok

Hazırlayan: Bekir Onur
Yayınevi: Tarih Vakfı Yurt Yayınları

Sayfa Sayısı: 174

ISBN: 9789753330107

Tarih anlatısının avantajlı ve seçkin grup merkezli yaklaşımdan uzaklaşmasıyla yeni tarih kurguları ortaya çıkmaya başladı. Cinsiyet, sınıf, ırk, din ve yaş özellikleri değişen gruplar üzerinden kurgulanmaya başlanan tarihçilikte çocuk da yer almaya başladı. 23-24 Nisan 1993’te düzenlenen “Toplumsal Tarihte Çocuk Sempozyumu”, ülkemizde çocuk odaklı tarihçilikte ilk çalışma, bu kitap da ilk basılı yayın oldu.

Kitapta tarihsel süreçte çocuk ve çocukluk; aile yapısı, arkeolojik eserler, şenlikler, gravürler, fotoğraflar, edebiyat, tiyatrolar, reklamlar, kitaplar, oyuncaklar ve giysiler gibi alanlarda araştırılıyor ve kuramsal bir temel ile çocuk odaklı tarihçiliğe katkı sunuluyor.

Yayım Tarihi: Mart-2021
Stok kodu: TVK.0040 Kategoriler: ,

Açıklama

Tarih anlatısının avantajlı ve seçkin grup merkezli yaklaşımdan uzaklaşmasıyla yeni tarih kurguları ortaya çıkmaya başladı. Cinsiyet, sınıf, ırk, din ve yaş özellikleri değişen gruplar üzerinden kurgulanmaya başlanan tarihçilikte çocuk da yer almaya başladı. 23-24 Nisan 1993’te düzenlenen “Toplumsal Tarihte Çocuk Sempozyumu”, ülkemizde çocuk odaklı tarihçilikte ilk çalışma, bu kitap da ilk basılı yayın oldu.Kitapta tarihsel süreçte çocuk ve çocukluk; aile yapısı, arkeolojik eserler, şenlikler, gravürler, fotoğraflar, edebiyat, tiyatrolar, reklamlar, kitaplar, oyuncaklar ve giysiler gibi alanlarda araştırılıyor ve kuramsal bir temel ile çocuk odaklı tarihçiliğe katkı sunuluyor.

Ek bilgi

Yayınevi

Hazırlayan