Hüve’l-Baki

0.00 TL

Stokta yok

Yazar: Hans-Peter Laqueur
Yayınevi: Tarih Vakfı Yurt Yayınları

Sayfa Sayısı: 302

ISBN: 9789753330602

Hans-Peter Laqueur, Hüve’l-Baki kitabında diğer Müslüman ülkelerde benzeri görülmeyen bütüncül bir sanat yapıtı olarak değerlendirdiği Osmanlı mezarlıklarını ve mezar taşlarını Avrupa’dakilerle karşılaştırarak inceliyor ve bu hususta kaynak bir metin teşkil ediyor. Bir sanat türü olarak Osmanlı mezar taşının pratik işlevleri, sembolik anlamları, demografik özellikleri ve toplumsal adetleri araştırmada öne çıkanlar arasında. Kitabın ilk bölümü Osmanlı mezar taşı geleneğinin genel bir incelemesini ifade ederken, ikinci bölümü İstanbul’un mezarlıklarına yoğunlaşarak saha bazlı bir araştırmayı ortaya koyuyor. Kitabın geri kalanı ise farklı cemaatlerin, grupların, rütbelerin ve askeri örgütlenmelerin özel mezar stillemeleri ile devam ediyor.

İlk olarak 1987 yılında basılan ve yoğun ilgi gören Hüve’l-Baki, günümüzde de anlattığı konu ile Osmanlı sanatının bu özel unsuruna dair ilgi çekici ve otorite bazında bir kaynak kitap sunuyor.

Yayım Tarihi: Mart-2021
Stok kodu: TVK.0083 Kategoriler: ,

Açıklama

Hans-Peter Laqueur, Hüve’l-Baki kitabında diğer Müslüman ülkelerde benzeri görülmeyen bütüncül bir sanat yapıtı olarak değerlendirdiği Osmanlı mezarlıklarını ve mezar taşlarını Avrupa’dakilerle karşılaştırarak inceliyor ve bu hususta kaynak bir metin teşkil ediyor. Bir sanat türü olarak Osmanlı mezar taşının pratik işlevleri, sembolik anlamları, demografik özellikleri ve toplumsal adetleri araştırmada öne çıkanlar arasında. Kitabın ilk bölümü Osmanlı mezar taşı geleneğinin genel bir incelemesini ifade ederken, ikinci bölümü İstanbul’un mezarlıklarına yoğunlaşarak saha bazlı bir araştırmayı ortaya koyuyor. Kitabın geri kalanı ise farklı cemaatlerin, grupların, rütbelerin ve askeri örgütlenmelerin özel mezar stillemeleri ile devam ediyor.İlk olarak 1987 yılında basılan ve yoğun ilgi gören Hüve’l-Baki, günümüzde de anlattığı konu ile Osmanlı sanatının bu özel unsuruna dair ilgi çekici ve otorite bazında bir kaynak kitap sunuyor.

Ek bilgi

Yayınevi

Yazar