DükkanKitapTarih Vakfı Yurt YayınlarıAnlatılamazı İfade Etmek: Yeni Dersim Sound’unun Oluşumu
İndirim!

Anlatılamazı İfade Etmek: Yeni Dersim Sound’unun Oluşumu

157.50 TL

Stokta

Yazar: Martin Greve - Özay Şahin
Yayınevi: Tarih Vakfı Yurt Yayınları

Sayfa Sayısı: 516

ISBN: 9789753333610

Anlatılamazı İfade Etmek: Yeni Dersim Sound’unun Oluşumu Dersimli müziğin son 40 sene içerisindeki gelişimini betimliyor. Farklı kuşaklardan, farklı tür ve alanlarda müzik icra eden yaklaşık 70 müzisyenle yapılan söyleşilerin yanında; Alevi dedeleri, derlemeciler ve araştırmacılar ile de görüşmeler yapıldı. Onların hayat hikâyeleri üzerinden Dersim Tunceli’nin sosyal-kültürel tarihi sözlü tarih yaklaşımıyla resmedildi.Etnomüzikolog Martin Greve, bu görüşmeleri, mevcut müzik kayıtlarını ve konuyla ilgili bilimsel kaynakları esas alarak Dersim Tunceli’nin yakın müzik tarihiyle ilgili kültürel antropolojik analizler gerçekleştirdi.

Kitap; ağıt, beyit, deyiş gibi geleneksel müzik türlerinin kayboluşu, İstanbul, Ankara gibi büyük şehirlerde ve Avrupa’daki Dersimli müziğin gelişimi, etnik dinsel siyasi ve müzikal kimlik oluşumları, bugünkü Tunceli’deki müzikal hayat ve sonuç olarak Neo-Dersim kültürü içinde yeni bir Dersim sound’unun oluşumu temalarıyla çerçevelendirildi.

Yayım Tarihi: Mart-2021
Stok kodu: TVK.0293 Kategoriler: ,

Açıklama

Anlatılamazı İfade Etmek: Yeni Dersim Sound’unun Oluşumu Dersimli müziğin son 40 sene içerisindeki gelişimini betimliyor. Farklı kuşaklardan, farklı tür ve alanlarda müzik icra eden yaklaşık 70 müzisyenle yapılan söyleşilerin yanında; Alevi dedeleri, derlemeciler ve araştırmacılar ile de görüşmeler yapıldı. Onların hayat hikâ;yeleri üzerinden Dersim Tunceli’nin sosyal-kültürel tarihi sözlü tarih yaklaşımıyla resmedildi.

Ek bilgi

Yayınevi

Yazar

,