Tarih Vakfı

Tarih Vakfı

by

Tarih & Saat:
Yer: Tarih Vakfı

“Cumhuriyet’in 100 Yılında Toplumsal Cinsiyet, Laiklik ve Siyaset” başlığı altında 17 Mayıs 2023 Saat 18:30’da gerçekleşecek. Fatmagül Berktay, F. Ceren Akçabay ve Tuba Kancı, Cumhuriyet’in toplumsal cinsiyet tarihini yurttaşlık, medeni kanun, laiklik ve siyasetin cinsiyeti gibi temalar etrafında değerlendirecekler. Panelin başkanlığını Umut Azak yapacak.

Tarih & Saat:
Yer: Tarih Vakfı

Panelde Selin Pelek- Mustafa Kahveci, “Cumhuriyet ve Ücretli Emek”, Can Nacar,  “Erken Cumhuriyet Tarihinin İşçi Özneleri”, Mustafa Görkem Doğan, “Çok Partili Hayat ve İşçileri” başlıkları ile emeğin 100 yılını değerlendirecekler. Panelin başkanlığını Mustafa Görkem Doğan yapacak.  

Tarih & Saat:
Yer: Tarih Vakfı

Akl-ı Kıssa’nın Bahar dönemi seminerlerini “Erken Modern Dönemde İstanbul: Bir Kitap Sohbeti” ile başlatıyoruz. Bu seminerde Erken Modern Dönemde İstanbul (A Companion to Early Modern Istanbul, Brill, 2021) kitabının yazarları ile bir sohbet gerçekleştireceğiz.

Tarih & Saat:
Yer: Tarih Vakfı

Serinin beşinci konuşmasında Gülhan Balsoy “Geç Osmanlı Erken Cumhuriyet Polisiye Edebiyatında Şeytan, Tilki ve Kurnaz Kadınlar’’ başlıklı konuşmasıyla 26 Ocak Perşembe günü saat 18:00’da Tarih Vakfı Eminönü binasında bizlerle olacak. Bu konuşmada Balsoy, tarihsel hakikat ve edebi hakikat arasındaki ilişkiyi genellikle edebiyatın daha az derinlikli bir türü kabul edilen polisiye edebiyat örneği üzerinden ele alacak.

Tarih & Saat:
Yer: Tarih Vakfı

Serinin dördüncü konuşmasında Şehnaz Şişmanoğlu “19. Yüzyılda Karamanlıca Edebiyat: Şehir, Taşra, Kimlik’’ başlıklı konuşmasıyla bizlerle olacak. Mübadelenin 100. yılında, mübadele öncesi Türkçe konuşan Anadolulu Ortodoksların edebi birikimine odaklanan bu konuşmada, 19. yüzyılın ikinci yarısından sonra büyük ölçüde İstanbul’a yönelen göç hareketlerinin Yunan harfli Türkçe (Karamanlıca) edebi üretimini nasıl etkilediği ele alınacak.

Tarih & Saat:
Yer: Tarih Vakfı

Serinin üçüncü konuşmasında Murat Cankara “Yaban’ın Tuzsuz Dili: Cumhuriyet, Dil ve Alfabe Üzerine Bazı Mülahazalar” başlıklı konuşmasıyla bizlerle olacak. Yakup Kadri’nin Yaban romanını odağa alacak olan konuşma, metnin yaklaşık yüz yıllık tarihini kurcalayarak, alışılageldik yorum çerçevesini sorgulamayı hedefliyor.

Tarih & Saat:
Yer: Tarih Vakfı

”Cumhuriyet’in 100 Yılı Konuşmaları”nın beşinci panelinde Şevket Pamuk, Alp Erinç Yeldan ve Ayşe Evren Hoşgör Çimen “Türkiye Ekonomisinin 100 Yılı” başlığı altında Cumhuriyet’in iktisat tarihini çeşitli açılardan değerlendirecekler.

Tarih & Saat:
Yer: Tarih Vakfı

”Cumhuriyet’in 100 Yılı Konuşmaları”nın dördüncü paneli “Türkiye’nin Kentleşme ve Çevre Tarihinin 100 Yılı” başlığı ile 9 Aralık 2022’de saat 18.30’da gerçekleşecek. Panelde Suna Gülfer Ihlamur Öner, Osman Savaşkan ve Semra Cerit Mazlum Cumhuriyet’in kentleşme ve çevre deneyimini değerlendirecekler. Tarih Vakfı’nın Eminönü binasında yüz yüze yapılacak panelde görüşmek üzere.

Tarih & Saat:
Yer: Tarih Vakfı

Vangelis Kechriotis Perşembe Konuşmaları Başlıyor! Tarih Vakfı’nın iki haftada bir Perşembe günleri düzenlediği Vangelis Kechriotis Perşembe Konuşmaları’nın 2022 Sonbahar döneminin konusu Tarih ve Edebiyat. İpek Hüner Cora’nın koordinatörlüğünde gerçekleşecek konuşmalar edebiyat ve tarih disiplinlerinin kesişimini…