Tarih Vakfı > Etkinlikler > Vangelis Kechriotis Perşembe Konuşmaları > Yaban’ın Tuzsuz Dili: Cumhuriyet, Dil ve Alfabe Üzerine Bazı Mülahazalar

Yaban’ın Tuzsuz Dili: Cumhuriyet, Dil ve Alfabe Üzerine Bazı Mülahazalar

by tarihvakfi

  • Tarih:
  • Yer: Tarih Vakfı
  • Adres: Sarıdemir Mah. Ragıp Gümüşpala Cad. Değirmen sok. No: 10 Eminönü, Fatih, İstanbul
  • Şehir:

Vangelis Kechriotis Perşembe Konuşmaları Devam Ediyor!

Serinin üçüncü konuşmasında Murat Cankara “Yaban’ın Tuzsuz Dili: Cumhuriyet, Dil ve Alfabe Üzerine Bazı Mülahazalar” başlıklı konuşmasıyla bizlerle olacak. Yakup Kadri’nin Yaban romanını odağa alacak olan konuşma, metnin yaklaşık yüz yıllık tarihini kurcalayarak, alışılageldik yorum çerçevesini sorgulamayı hedefliyor. Cankara, “hepimizin elbette okuduğu” Yaban vesilesiyle, bir yandan Türkiye’deki edebiyat eleştirisi ve yayıncılığına diğer yandan da Cumhuriyet’in ve biz günümüz okurlarının dille ve dilin yazıdaki temsiliyle ilişkilerine dair sorular soracak.

Tarih Vakfı’nın iki haftada bir Perşembe günleri düzenlediği Vangelis Kechriotis Perşembe Konuşmaları’nın 2022 Sonbahar döneminin konusu Tarih ve Edebiyat.

İpek Hüner Cora’nın koordinatörlüğünde gerçekleşecek konuşmalar edebiyat ve tarih disiplinlerinin kesişimini ele alıyor. Farklı türlerde ve alfabelerde yazılmış metinlerin Osmanlı edebiyat tarihindeki konumu, dil ve edebiyat ilişkisinin geç Osmanlı/erken Cumhuriyet dönemlerinde dönüşümüne odaklanırken, edebiyat ve tarih disiplinlerini birbirinden ayrı ayrı düşünmenin imkansızlığını vurguluyor. Vangelis Kechriotis Perşembe Konuşmaları bu dönemde, aynı zamanda edebiyat tarihi yazımına dair farklı tartışmalara da katılımcıların dikkatini çekmeyi amaçlıyor.

 

Tarih Vakfı Eminönü Binasında gerçekleşecek etkinlik herkese açıktır. Katılım için kayıt gerekmemektedir.

Sizleri aramızda görmekten mutluluk duyacağız!

 

Adres: Tarih Vakfı Eminönü Ragıp Gümüşpala Cad. Değirmen Sk. No: 10 Eminönü