Tarih Vakfı > Etkinlikler > Vangelis Kechriotis Perşembe Konuşmaları > Muhalefet mi iktidar mı: Cumhuriyet’in taşra eşrafı

Muhalefet mi iktidar mı: Cumhuriyet’in taşra eşrafı

by tarihvakfi

  • Tarih:
  • Yer: Tarih Vakfı
  • Adres: Sarıdemir Mah. Ragıp Gümüşpala Cad. Değirmen sok. No: 10 Eminönü, Fatih, İstanbul
  • Şehir:

 

Vangelis Kechriotis Perşembe Konuşmaları Devam Ediyor!

Serinin ikinci konuşmasında ‘’Muhalefet mi iktidar mı: Cumhuriyet’in taşra eşrafı’’ başlığı altında Meryem Çakır Kantarcıoğlu ‘’Devletin Köy Sınırı: Geç Osmanlı’dan Erken Cumhuriyet’e Taşrada Sınır ve Mera Çekişmeleri’’ ve Emre Erkan ‘’Çok Partili Haya Geçerken Taşrada İktidar ve Muhalefet’’ başlıklı konuşmalarıyla 14 Aralık Perşembe günü saat 18:30’da Tarih Vakfı Eminönü Binasında bizlerle olacak.

Vangelis Kechriotis Perşembe Konuşmaları’nın 2023 Sonbahar döneminin ana başlığı ‘’100. Yılında Taşrada Cumhuriyet’’. Neslişah L. Başaran Lotz ve Cangül Örnek’in koordinatörlüğünde gerçekleşecek konuşma serisinde Cumhuriyet’in 100. yılında Cumhuriyet’e taşradan bakmaya çalışılacak. Merkezden ve yüksek politika üstünden bir bakış yerine merkez dışına uzanmayı, taşra denilen geniş evrende Cumhuriyet politikalarının nasıl deneyimlendiğine, bu politikalara nasıl reaksiyon verildiğine, gündelik hayatın bu politikalar ekseninde nasıl şekillendiğine odaklanmak amaçlanıyor. Bu doğrultuda siyasi ve iktisadi ilişkiler, güç mücadeleleri, yerel yönetimler, parti mücadeleleri, din, kültür, gündelik hayat, vb. alanlar ele alınacaktır.

Etkinlik herkese açıktır. Katılım için kayıt gerekmemektedir.

Sizleri aramızda görmekten mutluluk duyacağız!