DükkanDergilerToplumsal TarihToplumsal Tarih Sayı:257

Toplumsal Tarih Sayı:257

Mayıs 2015

60.00 TL

Stokta

ISBN: 9771300702598

257. SAYI

Toplumsal Tarih Mayıs sayısında Vangelis Kechriotis’in “Pavlos Karolidis’in Farklı Kişilik ve Aidiyetleri” başlıklı yazısını kapağa taşıyor. Karolidis, Türkçe konuşan bir Kapadokyalı olarak Osmanlı İmparatorluğu ve Almanya’da eğitim görmüş; İzmir, Atina ve İstanbul’da kültürel mirasını, etnik ve dini kimliğini savunmak zorunda kalmış bir Meclis-i Mebusan üyesi.

Cemil Koçak, “Atatürk’ün Zehirlendiği İddiası” başlıklı makalesinde, 6 Nisan 2015 tarihli Yeni Şafak gazetesinin Atatürk’ün İnönü ve çevresince zehirlendiğini kanıtlama iddiasıyla yayımladığı “belgeler”i mercek altına alıyor. Gülhan Balsoy, “19. Yüzyıl İstanbul’unda Bikes ve Bimesken Bir Kadın Olmak” başlığı altında, Haseki Hastanesi’nin 19. yüzyıl boyunca geçirdiği dönüşümü inceliyor; kimsesiz ve yoksul kadınların karşı karşıya olduğu eşitsiz ortama bu kadın hastanesinin penceresinden bakıyor. Arsen Yarman, “Anadolu Ermeni Tıbbına Kısa Bir Bakış”ta Ani, Kilikya, Amasya ve Sivas Okulları üzerinden, Ermeni tıbbının birikimini ve oluşturduğu geleneği ele alıyor. “Kitlelere: Komintern’in Üçüncü Kongresinin Tutanakları, 1921” başlıklı yazısında Mete Tunçay, aynı adlı kitaptan yola çıkarak, Üçüncü Kongre’yi Türkiye solu açısından değerlendiriyor. Mehmet Beşikçi ve Alexandre Toumarkine, Avrupa tarihçisi John Horne ile I. Dünya Savaşı üzerine yaptıkları söyleşide Horne, konuya ulus-aşırı perspektiften yaklaşıyor ancak ülkelerin özgül deneyimlerinin de altını çiziyor. İzzet Bahar, “İkinci Dünya Savaşı’nda Fransa’daki Türk Yahudilerine Ne Oldu?” sorusuyla, o dönemin Türk hükümetinin himayedarlığına ilişkin yaygın anlatıyı belgeler eşliğinde tartışıyor; Auschwitz ve diğer temerküz kamplarına sevk edilerek hayatlarını kaybeden 1500’ü aşkın Türkiye kökenli Yahudiyi anıyor. Mehmet Öznur Alkan, bir Göktürk epigrafistinin arşiv belgesi okuyan Mete Tunçay’a söylediği “Tarih Daş Üstünde Olar, Daş da Gırıg Olacak…” cümlesini yazısının başlığına taşıyor; bu anekdotu anarak, İstanbul Üniversitesi merkez kampüsüne 26 Mayıs 1960 günü yerleştirilmiş olan “27 Mayıs hatırası/anıtı” kaya yontunun izini sürüyor. Alp Eren Topal, 22-24 Ocak 2015’te Basel Üniversitesi’nde düzenlenen “Komitacı Devri: Osmanlı Dünyasında Ayaklanmaların İç İçe Geçmiş Tarihi ve Siyaset Sosyolojisi 1870-1920” başlıklı konferanstaki sunumları özetliyor.

“Güncel” sayfalarında Huri Özdoğan’ın “İstanbul Üniversitesi’nde Neler Oluyor?”, Firuzan Melike Sümertaş’ın “Aptullah Kuran Konferansı’nda Prof. Dr. Robert Nelson”, Cem Mert Dallı’nın “Bavullardan Kataloglara: Boğaziçi Arşivlerine Doğru”, Talin Suciyan ve Christl Catanzaro’nun “Şarkiyat Çalışmalarını Yapıbozuma Uğratmak ya da Ortadoğu Çalışmalarını Dekolonize Etmek” başlıklı yazıları; Sevim Çiçek ve Bülent Erdem’in Tarih Vakfı Perşembe Konuşmaları izlenimleri; Ahmet Akşit’in Hayali Sotiris Spataris’in Anıları üzerine kitabın çevirmeni ve editörü Peri Efe’yle yaptığı söyleşi yer alıyor. Zerrin İren Boynudelik ve Emine Önel Kurt “Günlük Hayatı Resmetmek” dizisinde, yeme içme konusuna bu kez “Öğünler” başlıklı yazılarıyla devam ediyor.

Her ay olduğu gibi bu sayıda da Edhem Eldem’in “L’illustration’dan Seçmeler”i ve Emel Seyhan’ın “Osmanlı Basınında Yüz Yıl Önce Bu Ay”ı yer alıyor. Aylin Koçunyan Jamanak gazetesinin Mayıs 1915 tarihli sayılarından haberler aktarıyor.

SAYI:257

BASKI TARİHİ: MAYIS 2015

SAYFA SAYISI: 96

EBAT: 21*30

DİL: TÜRKÇE

FİYATI: 10.00 TL.

Yayım Tarihi: Mart-2021
Stok kodu: TT.3257 Kategoriler: ,

Ek bilgi

Ağırlık 0.3 kg
Boyutlar 30 × 21 × 0.5 cm