DükkanDergilerToplumsal TarihToplumsal Tarih Sayı:320
İndirim!

Toplumsal Tarih Sayı:320

Ağustos 2020

Orijinal fiyat: 60.00 TL.Şu andaki fiyat: 30.00 TL.

Stokta

ISBN: 9771300702598

Toplumsal Tarih’in 320. sayısı hem matbu hem de e-dergi olarak çıktı!

Toplumsal Tarih’in Ağustos 2020 Sayısına e-dergi Formatında Erişim İçin Tıklayınız.

Toplumsal Tarih’in e-dergi Formatında Satışa Sunulan Diğer Sayıları İçin Tıklayınız

Toplumsal Tarih’in bu sayısında,Sevr Antlaşması’nın imzalanmasının100. yıldönümü vesilesiyle hazırladığımız küçük bir dosya ile Cihan Harbi’ni bitiren bu antlaşmalar üzerine yazılmış üç yazıya yer veriyoruz. Dosyanın ilk yazısı olan Zafer Toprak’ın makalesi, Mondros’tan Sevr’e, Sevr’den de Lozan’a giden süreci ayrıntılarıyla gözden geçiriyor. Murat Aydoğdu ise İstanbul’daki hükümet ve özellikle son sadrazam olan Ahmet Tevfik Paşa’nın Sevr karşısındaki ikircikli tutumunu tartışıyor. Berk Emek ise Sevr’den hemen önce imzalanan ve Macaristan üzerindeki etkisini bugün dahi sürdürerek dış politikasını şekillendirmekte olan Trianon Antlaşması’nı ele alıyor.

Temmuz ayının belki de en çok tartışılan gündemi Ayasofya’nın müze statüsünün değiştirilerek camiye çevrilmesi oldu. Bu önemli konuya, Toplumsal Tarih’in Ocak 2014 sayımızda Çiğdem Kafescioğlu’nun “İstanbul’un Tarihi ve Ayasofya” yazısı ve Şubat 2015 sayımızda Çiğdem Kafescioğlu ve Nevra Necipoğlu editörlüğünde hazırlanan “Ayasofya: Kimlik, Hafıza ve Mekan Üzerine 1500 Yıllık Bir Tartışma” başlıklı özel birdosya ile yer vermiştik. Tüm bu yazılara web sitemizden erişebilirsiniz. Bu sayımızda da Baki Tezcan’la Ayasofya vesilesiyle Osmanlı’da din ve siyaset ilişkilerinin dönüşümünü ele alan bir söyleşiyi bulabilirsiniz.

Temmuz ayında, Tarih Vakfı’na maddive manevi olarak büyük emeği geçmiş mütevellilerimizden olan, edebiyatımızın önemli romancılarından Adalet Ağaoğlu’nu kaybettik. Bu sayımızda Adalet Hanım’ın anısına, kendisinin daha önce dergimizde yayımlanan bir makalesinin yanı sıra Erol Köroğlu’nun 15 Aralık 2018’de Tarih Vakfı’nda düzenlenen “Bir Çağ Yazarı: Adalet Ağaoğlu Edebiyatına Çok Disiplinlilik ve Türkiye Çalışmaları Üzerinden Yaklaşmak” sempozyumunda sunduğu tebliğine de yer veriyoruz.

Dosya dışındaki sayfalarımızda yer alan diğer yazılar ise İsmail Çakmak’tan “Atatürk Hakkında Hazırlanan Bibliyografik Eserlerden Örnekler ve İçerikleri”, Pelin Helvacı’dan “Bir Jön Türk’ün Harvardlı Oğlu MalcolmMalkonyan’ın Röportajı”, ve Bahadır Duman’dan “Büyük Menderes Kenarında Bir Kent: Tripolis” olarak sıralanabilir. Bu sayımızda ayrıca, Gülşah Taşkın’ın hazırladığı “Walter G. Andrews’unArdından” adlı portre yazısını ve Uğur Ozan Özen’in kaleme aldığı “Bursa Halkevi Temsil Kolu Üzerine” adlı kent tarihi yazısınıbulabilirsiniz. Emel Seyhan ise hazırladığı Osmanlı Basınında Yüz Yıl Önce Bu Ay yazısında Ağustos 1920’de yayınlanmış haberlerden bir derleme sunuyor.

Toplumsal Tarih’e artık elektronik ortamda Issuu, Google Play ve Kobo platformları üzerinden ulaşabilirsiniz. Dergimizin geçmiş sayılarını e-dergi biçiminde dijital platformlardan sunma hazırlıklarımız da devam ediyor.

Etkinliklerimiz için Vakfımızın sosyal medya hesaplarını takip edebilir, internet sitemizi ziyaret edebilir, ayrıca Tarih Dostu olarak siz de Vakfımıza destek olabilirsiniz. Tarih Dostu olduğunuz zaman Toplumsal Tarih dergimiz her ay ücretsizolarak size gönderilecek. Ayrıca Tarih Vakfı Yurt Yayınları’ndan %50, tüm etkinliklerimizden de %10 indirim kazanabilirsiniz.

 

Yayım Tarihi: Mart-2021
Stok kodu: TT.3320 Kategoriler: ,

Ek bilgi

Ağırlık 0.3 kg
Boyutlar 30 × 21 × 0.5 cm