DükkanDergilerToplumsal TarihToplumsal Tarih Sayı:354

Toplumsal Tarih Sayı:354

Haziran 2023

70.00 TL

Toplumsal Tarih’in 354. Sayısı Çıktı!

Merhaba, Yaz mevsimine girerken ilginizi çekeceğiniz konularla birlikte yine dopdolu bir sayıyla karşınızdayız.

Derya GürsesTarbuck’un duayen kültür tarihçisi Peter Burke ile İstanbul’da yaptığı söyleşiyi okurlarımızın seveceğini düşünerek yayınlıyoruz.

Bu sayımızın ilk makalesinde İrvin Cemil Schick, Osmanlı kültür tarihinin en ilginç simalarından Evliya Çelebi’nin bilinmeyen bir yönünü, kitaplara ve kitap sanatlarına olan tutkusunu bizlere aktarıyor.

Fatih Öyük, Osmanlı tarihinin son recm davasını, 19. yy.’da hukukun modernleşmesi bağlamında analiz ediyor.

Kapak konusunda Y. Doğan Çetinkaya, Millî Mücadele’nin en gizemli konularından Hint Yardımlarının Gazi Mustafa Kemal Paşa’nın şahsi hesabına gelişinin ve şimdiye kadar bilinmeyen banka dekontlarının hikayesini bizlere sunuyor.

Erol Ülker yazısında Türkiye’deki sol hareketlerin 1923 yılına doğru yükselişine değinip Millî Mücadele’nin lider kadrosu içinde ortaya çıkan anti-komünist yönelimi mercek altına alıyor.

Güzin Özen Yılmaz, Kırım Savaşı’nın ardından Sultan Abdülmecid’in emriyle savaşa katılan İngiltere, Fransa ve Sardinya Krallığı askerlerine verilmek üzere Mecidî Nişanlarının ve Kırım madalyalarının hazırlanmasını, gönderilmesini ve yaşanan zorlukları tahlil ediyor.

Ahmet Can Karapınar, Tanzimat Döneminde Yunan vatandaşlığı alan Kıbrıs Rumları ile ilgili hukuki meseleleri uluslararası ilişkiler ve diplomasi tarihi perspektifinden inceliyor.

Gözde Orhan, Erken Cumhuriyet Döneminde başlayıp Demokrat Parti’li yıllara uzanan bir tarımsal birikim örneği olarak Söke’yi ve burada kök salmış Tanman ailesini anlatıyor.

Kenan Öztürk, Elazığ’ın Keban ilçesine bağlı Nimri köyündeki kulluklara odaklanıp şaman kültürünün izlerini Orta Asya’ya kadar sürüyor. Bir sonraki sayımızda görüşmek üzere, sağlıcakla kalın!

 

 

 

 

 

 

Etkinliklerimizden haberdar olmak için Tarih Vakfı’nın sosyal medya hesaplarını takip edebilir ve internet sitemizi ziyaret edebilirsiniz. Ayrıca Tarih Dostu olup düzenli bağış yaparak vakfımıza destek olabilirsiniz. Tarih Dostu olunduğunda Toplumsal Tarih dergisi her ay ücretsiz olarak okurlara gönderiliyor, ayrıca Tarih Dostları, Tarih Vakfı Yurt Yayınları’ndan çıkan kitaplarda %50 indirim hakkı kazanıyor. Tarih Dostu Olmak İçin: https://fonzip.com/tarihvakfi/tarih-dostu

Yayım Tarihi: Mayıs-2023
Kategoriler: ,