DükkanDergilerToplumsal TarihToplumsal Tarih Sayı:337

Toplumsal Tarih Sayı:337

Ocak 2022

60.00 TL

Toplumsal Tarih’in 337. sayısı çıktı!

 

Bu ayki sayımızda Adana’nın işgalden kurtuluşunun 100. yılına istinaden Mehmet Ö. Alkan ve Suavi Aydın’ın editörlüğünde “Adana’nın kurtuluşu 5 Ocak 1922” dosyamız bulunuyor. Yeni yıla girerken sizler için ilginizi çekeceğinizi düşündüğümüzbaşka yazılar da derledik.

 

Murat Erdoğan ile söyleşimizde Türkiye’den Almanya’ya işçi göçünün 60. yılının genel bir değerlendirmesini yaptık. Bu göçün Türkiye ve Almanya’ya tesirini, hem göçmen toplumunda hem de hem de iki ülkenin toplumsal yaşamında yarattığı siyasal ve sosyal dönüşümü dinleme fırsatını bulduk.

 

Janet Barış, Türkiye’den Almanya’ya giden işçilerin yaşadıklarının Türk sinemasına yansımasını, son elli senede öne çıkan bazı filmler üstünden analiz ediyor.

 

Fatih Sansar ve Ahmet Karataş makalelerinde Fransa ile imzalanan Ankara Antlaşması gereğince 5 Ocak 1922 günü Türk askerinin Adana’ya girişini, yapılan kutlamalar ile şehirdeki ve yurttaki yankılarını anlatıyor.

 

Aslı Çomu, dosyadaki yazısında Ahmet Remzi Bey tarafından işgalin getirdiği zorluklar içerisinde kurulan Yeni Adana gazetesinin neşriyatını, yerel direniş açısından işlevini tahlil ediyor. Kurtuluşun Yeni Adana gazetesine nasıl yansıdığı da canlı bir şekilde tasvir ediliyor.

 

Erdem Çanak ise 1933 yılında kurulan ve 1951’e kadar faal olan Adana Halkevi’nin her sene 5 Ocak’ta yapılan kurtuluş bayramına aktif katılımını, hangi etkinliklerin yapıldığını ve bunun şehrin toplumsal-siyasi hayatına nasıl etki ettiğini aktarıyor.

 

Mehmet Ö. Alkan’ın derlediği arşiv belgelerinde Adana’nın kurtuluşunun hikayesini birincil kaynaklardan okuma fırsatını buluyoruz.

 

Nazan Maksudyan I. Cihan Harbi sürerken Almanya’ya meslek eğitimi almak üzere gönderilen yetimlerden iki kardeşin hayatlarına ailetarihi, mikrotarih ve görsel tarihperspektiflerinden bakıyor.

 

  1. Melih Güneş, Nazım Hikmet’in gözden geçirilmesi gereken eksik külliyatını ve edebi mirasını tartıştığı makalesinde ünlü şairin Türkiye’de daha önce hiç yayınlanmamış bir şiirini de paylaşıyor.

 

 

Toplumsal Tarih’e e-dergi olarak da Google Play ve Kobo platformları üzerinden ulaşabilirsiniz. Eski sayıları e-dergi olarak okuyuculara sunma çalışmaları ise devam ediyor.

 

Etkinlikler için Tarih Vakfı’nın sosyal medya hesaplarını takip edebilir, internet sitemizi ziyaret edebilir, ayrıca Tarih Dostu olarak Vakfa destek olabilirsiniz. Tarih Dostu olunduğunda Toplumsal Tarih dergisi her ay ücretsiz olarak okurlara gönderiliyor, ayrıca Tarih Dostu okurları Tarih Vakfı Yurt Yayınları’ndan %50 indirim sahibi oluyor.

Yayım Tarihi: Ocak-2022
Kategoriler: ,

Ek bilgi

Ağırlık 0.3 kg
Boyutlar 30 × 21 × 0.5 cm