DükkanDergilerToplumsal TarihToplumsal Tarih Sayı:331

Toplumsal Tarih Sayı:331

Temmuz 2021

60.00 TL

Stokta

Toplumsal Tarih’in 331. Sayısı Hem Matbu Hem E-dergi Olarak Çıktı!

Toplumsal Tarih’in 331. sayısını (Temmuz2021) hem matbu hem dijital olarak satışa çıkardık. 300. sayımızdan itibarenToplumsal Tarih’e elektronik ortamda Google Play ve Kobo platformları üzerinden ulaşabilirsiniz.Dergimizin geçmiş sayılarını e-dergi biçiminde dijital platformlardan sunma hazırlıklarımız da devam ediyor.

Dünya toplumsal ve siyasal mücadele tarihinin en önemli dönüm noktalarından Paris Komünü, 150. Yıldönümü vesilesiyle başta Fransa olmak üzere tüm dünyada tekrar tartışılırken duayen hocamız Taner Timur bize komünü ve tarihsel kıymetini sade ama zengin üslubuyla anlatıyor.

Selim Rumi Civralı, yazısında Amerikan futbolu ve beyzbolun Amerikan ideolojisinin oluşumunda oynadığı rolü geleneğin icadı perspektifiyle tahlil ediyor. Bihter Saban, İstanbul’u anlatan biri Osmanlı diğeri İrlandalı yazarın bilim kurgusal eserlerini mercek altına alıyor. Esra Karadağ, 19. yy’daPera’da yaşanan dönüşümü Bon Marche mağazasının serencamı üstünden tasvir ediyor.

Yahya Yeşilyurt, I. Dünya Harbi’nde Londra’da geçen bir casusluk hikayesini ve kahramanının trajik sonunu bizlere aktarıyor. Bu ay yüzüncü yılını andığımız Milli Maarif Kongresi’nin eğitim tarihimiz açısından anlamını Ahmet Şimşek’ten öğreniyoruz. DamlaDemirözü’nün kaleminden, Yunan ve Türk ulusal anlatıları arasında yaşamak zorunda kalan HerkülMillas’ın Yunancadan Türkçeye yaptığı çevirileri, yazarın yaşam öyküsüyle birlikte okuyoruz.

Bilal Nergiz, kırklı yılların İstanbul’unda Kürt üniversite öğrencilerini bir araya getiren Dicle Talebe Yurdu’nun kimlik inşası açısından nasıl bir işlev gördüğünün tahlilini yapıyor. ÖmerObuz erken Cumhuriyet döneminde evlilik öncesindeki geleneksel görücülük müessesine koşut gelişen evlilik ilanlarına odaklanıyor.

Göktuğ İpek, 1944’te Ayvalık’ı vuran depremin yarattığı yıkımı ve sonrasında yaşananların

mahzun hikayesini aktarıyor. Derya Gürses Tarbuck’un editörlüğünde yeni başladığımız Bilim Tarihi Güncesi dizisi her sayıda bizleri Bilim Tarihi’nin farklı sayfalarına taşıyacak.

3 Haziran’da kaybettiğimiz, Tarih Vakfı Yurt Yayınları’ndan çıkan İzmir 1922 kitabının yazarı sayın Pelin Böke’yi Esra Danacıoğlu’nun yazısıyla anıyoruz. Murat Çizakça yine geçtiğimiz aylarda yitirdiğimiz rahmetli Mehmet Genç’in Osmanlı İktisat Tarihi açısından değerini bir kez daha hatırlatıyor.

Yayım Tarihi: Temmuz-2021
Kategoriler: ,

Ek bilgi

Ağırlık 0.3 kg
Boyutlar 30 × 21 × 0.5 cm