İndirim!

Kırım’ın Çehreleri

93.75 TL

Stokta

Yazar: Baronne Lyudmila De Wrangell
Yayınevi: Tarih Vakfı Yurt Yayınları

Sayfa Sayısı: 144

ISBN: 9789753333139

Beyaz Rus sürgününden etkilenen ünlü Wrangell ailesinin bir mensubu olan Baronne Lyudmila De Wrangell tarafından 1939 tarihinde yazılmış olun Kırım’ın Çehreleri, Antik Çağ’ı başlangıç alarak Rus bakış açısı ile yazılmış bir Kırım tarihçesidir. Kırım tarihinin arkeolojik, siyasal, askeri, sosyal, etnik ve kültürel boyutlarına teker teker yoğunlaşan kitap, Mesut Tufan çevirisi ile akıcı edebi dilini de kaybetmiyor. Kitabın orijinal yayımından sadece beş yıl sonra gerçekleşen Kırım Tatar sürgünü ve 2014 yılında Rusya Federasyonu tarafından şaibeli bir referandum ile Kırım’ın ilhakı gibi gelişmekte olan tarihsel süreçler de kitapta tarihsel nedenleri ile karşımıza çıkıyor. 

Kırım’daki Yunan, Roma, Bizans, Got, Tatar, Osmanlı ve Rus hakimiyetlerinin etkisini; Kırım’daki şehirlerin tarihsel gelişimini ve özel bir Kırım kültürünün oluşumunu anlaşılır ve akıcı bir dilde incelemek için Kırım’ın Çehreleri iyi bir anlatı sunuyor.

Yayım Tarihi: Mart-2021
Stok kodu: TVK.0093 Kategoriler: ,

Açıklama

Beyaz Rus sürgününden etkilenen ünlü Wrangell ailesinin bir mensubu olan Baronne Lyudmila De Wrangell tarafından 1939 tarihinde yazılmış olun Kırım’ın Çehreleri, Antik Çağ’ı başlangıç alarak Rus bakış açısı ile yazılmış bir Kırım tarihçesidir. Kırım tarihinin arkeolojik, siyasal, askeri, sosyal, etnik ve kültürel boyutlarına teker teker yoğunlaşan kitap, Mesut Tufan çevirisi ile akıcı edebi dilini de kaybetmiyor.

Ek bilgi

Yayınevi

Yazar