İndirim!

İNTİBAH İBRET İNTİKAM

BALKAN SAVAŞI'NDA OSMANLI PROPAGANDA KİTAPLARI

121.50 TL

Stokta

Yazar: CENGİZ YOLCU
Yayınevi: Tarih Vakfı Yurt Yayınları

Sayfa Sayısı: 194

ISBN: 978-975-333-364-1

Balkan Savaşı’nın neticesinde Rumeli’nin kaybı Osmanlılar bakımından felaket olarak addedilir. Yaşanan ağır hezimetin ardından binlerce insan ‘yurt’larını terk ederek Anadolu’ya göç etmek zorunda kalır. Savaş esnasında Rumeli’de yaşananlara dikkat çekmek ve mezalimi protesto etmek maksadıyla başta İstanbul olmak üzere imparatorluğun birçok merkezinde protestolar düzenlenir. Kamuoyunun dikkatini Balkanlar’da yaşanan acılara çekmenin yanı sıra kitleleri mobilize etmek ve gerek savaş meydanlarında gerekse geri hizmette görev alacak gönüllüler toplamak amacıyla propaganda faaliyetleri gerçekleştirilir.

Elinizde tuttuğunuz çalışmada Balkan Savaşı sırasında yayımlanmış görsel ve basılı malzemeler   -bilhassa bu faaliyet çerçevesinde kaleme alınmış olan Âlâm-i İslâm : Rumeli Mezalimi ve Bulgar Vahşetleri ile Kırmızı Siyah Kitâb, 1328 Fecâyii başlıklı üç kitap- aracılığıyla yapılmaya teşebbüs edilen Osmanlı savaş propagandası, karşı saftaki Bulgar ve Yunan propaganda malzemeleriyle mukayese edilerek tartışılmaktadır.

Yayım Tarihi: Mart-2021
Stok kodu: TVK.0376 Kategoriler: ,

Açıklama

Elinizde tuttuğunuz çalışmada Balkan Savaşı sırasında yayımlanmış görsel ve basılı malzemeler -bilhassa bu faaliyet çerçevesinde kaleme alınmış olan Â;lâ;m-i İslâ;m : Rumeli Mezalimi ve Bulgar Vahşetleri ile Kırmızı Siyah Kitâ;b, 1328 Fecâ;yii başlıklı üç kitap- aracılığıyla yapılmaya teşebbüs edilen Osmanlı savaş propagandası, karşı saftaki Bulgar ve Yunan propaganda malzemeleriyle mukayese edilerek tartışılmaktadır.

Ek bilgi

Yayınevi

Yazar