Tarih Vakfı > Etkinlikler > Konferans, Sempozyum ve Söyleşiler > YAPIMCI HAFIZASIYLA TÜRKİYE SİNEMA TARİHİ

YAPIMCI HAFIZASIYLA TÜRKİYE SİNEMA TARİHİ

by tarihvakfi


Sinematek’te Sinema ve Tarih Seminerleri devam ediyor!

 

Tarih Vakfı ve Sinematek Sinema/Evi’nin işbirliği ile düzenleyeceği Sinematek’te Sinema ve Tarih Seminerleri etkinliğinin ikincisi 6 Nisan 2024, saat 13:00’da gerçekleşecek. Bu seminer dizisi, sinema ve tarihin kesişiminde izleyicilere kapsamlı bir kültürel ve bilimsel deneyim sunmayı amaçlamaktadır. Serinin ikinci konuşmacısı yapımcı Yamaç Okur (FARO) ve etkinliğin moderatörü Özde Çeliktemel (Boğaziçi Üniversitesi) olacaktır.

 

Konuşma Özeti

 

YAPIMCI HAFIZASIYLA TÜRKİYE SİNEMA TARİHİ

Mithat Alam Film Merkezi’nin Türkiye Sineması Görsel Hafıza Projesi

 

Mithat Alam Film Merkezi’nin 2000’li yıllarda gerçekleştirdiği Görsel Hafıza projesi kapsamında sinemanın farklı alanlarından birçok önemli isimle sözlü tarih çalışması metodolojisinde söyleşiler gerçekleştirilmiştir. Bu kapsamda sinemamızın saygın yapımcılarından Abdurrahman Keskiner, Arif Keskiner, Cengiz Ergun, Kadri Yurdatap, Şeref Gür ve Türker İnanoğlu ile de görüşmeler yapılmıştır. Bu proje, sinema tarihimize dair kaynakların kısıtlı olması ve ekonomik perspektiften yapılan çalışmaların azlığı nedeniyle önemli bir adımdır. İlk ağızdan anlatımların yanı sıra tarihsel bilgiler içeren temel bir kaynaktır. Seminerde geçmişten günümüze değişen yapım anlayışları ele alınacak ve sözlü tarih belgesellerinden kesitler sunulacaktır.

 

Biyografi

 

Yamaç Okur, Konuşmacı

Boğaziçi Üniversitesi Uluslararası İlişkiler ve Siyaset Bilimi bölümünden mezun olan Yamaç Okur, Altyazı Aylık Sinema Dergisi ve Mithat Alam Film Merkezi’nin kurucularındandır. 2007’de Bulut Film ile yapımcılık kariyerine başladı. 2015-2022 yılları arasında Ay Yapım’da birçok önemli dizi ve filmin yapımcılığını üstlendi. Okur, 2023’den beri FARO’da kurucu ortak olarak yapımcılığa devam etmektedir.

 

Özde Çeliktemel, Moderatör

Boğaziçi Üniversitesi Tarih Bölümünde misafir öğretim üyesi olan Özde Çeliktemel, bu kurumda sinema ve propaganda hakkındaki çalışmalarını sürdürmektedir. Araştırma alanları arasında film arşivleri, erken sinema teknolojisi, eğitici filmler ve savaş filmleri yer almaktadır.

 

Etkinlik herkese açık olacaktır. Katılım için [email protected] adresinden kayıt gerekmektedir.

 

Etkinlik Detayları:

Adı:Sinematek’te Sinema ve Tarih Seminerleri

Yer: Sinematek Sinema/Evi Kadıköy

Konuşmacı:Yamaç Okur

Moderatör:Özde Çeliktemel

Tarih: Cumartesi, 06 Nisan 2024

Saat: 13:00-15:00

Katılımcı Sayısı: 25