Tarih Vakfı > Etkinlikler > Konferans, Sempozyum ve Söyleşiler > Sosyal Bilimlerde Eleştirel Okuryazarlık Karaburun Yaz Atölyesi

Sosyal Bilimlerde Eleştirel Okuryazarlık Karaburun Yaz Atölyesi

by tarihvakfi

  • Tarih:
  • Adres:
  • Şehir:

SOSYAL BİLİMLERDE ELEŞTİREL OKURYAZARLIK KARABURUN YAZ ATÖLYESİ

Tarih Vakfı, 2013 yılından beri “Gençler Tarih Yazıyor” projeleriyle tarih eğitiminde akademisyenlere, öğretmenlere ve öğrencilere alternatif eğitim ortamları hazırlamaktadır. Tarih Vakfı, öğrencilerin eleştirel düşünen, araştırma yapmak için bir yöntem geliştirme şansı edinmiş, geçmişteki olayları çok yönlü anlayabilmek için tarihsel empati geliştirme çabasında olan, geçmişteki ve günümüzdeki siyasi ve toplumsal olaylara farklı perspektiflerden bakabilen bireyler olarak eğitilmeleri için çabalamaktadır. Tarih Vakfı, bu yaklaşımın İstanbul dışındaki illerde de yaygınlaşması için elverişli eğitim ortamları oluştuğu takdirde atölyeler yapmaktadır.

Bu yaz, 31 Temmuz-1 Ağustos 2019 tarihinde İzmir’in Karaburun ilçesinde Hayalciler ve Tarih Vakfı işbirliği ile Karaburun İlçe Halk Kütüphanesi’nde iki gün yaz atölyesi yapılacaktır.

Hayalciler kimdir?

Bir grup tiyatrocu ve aktivist arkadaşın gönüllü olarak bir araya gelmesiyle 2017’de kurulan Hayalciler, 3 yıldır yaz döneminde 1 hafta boyunca Karaburun çocuklarıyla buluşuyor.

Hayalciler, örgütsüz bir ekip. Arkasında bir dernek, bir sivil toplum kuruluşu, bir holding ya da sponsor yok. Kendilerini ‘sadece birbirini çok iyi tanıyan, gönülleri bir olan, hayallere inanan sıkı dostlar’ olarak tanımlayan Hayalciler, içinde tiyatro oyuncuları, seslendirme oyuncuları, sihirbaz, iletişimci, insan hakları savunucusu, psikolog ve öğretmenlerin olduğu bir ekip.

‘Umudun çocuklarda olduğunu biliyoruz’ mottosuyla yola çıkan Hayalciler ekibi, 3 yıldır İzmir’in Karaburun ilçesinde çocuklarla bir araya gelip atölyeler yapıyor.

Yaratıcı drama, doğaçlama, hareket, sihir atölyesi, metin çalışması, beden perküsyonu, müzik ve ritim atölyesi bu yılki programlarında bulunan etkinliklerden sadece bir kaçı.

Hayalcilerin çocuklarla bu yılki buluşması, 5-12 Temmuz tarihleri arasında Karaburun Gençlik Merkezi’nde gerçekleşti.