DükkanDergilerToplumsal TarihToplumsal Tarih Sayı:302

Toplumsal Tarih Sayı:302

Şubat 2019

60.00 TL

Stokta

ISBN: 9771300702598

Toplumsal Tarih dergisinin 302. sayısı çıktı!

Toplumsal Tarih; geçtiğimiz ay yenilenen kapak tasarımının ardından, Şubat 2019’da yeni iç tasarımıyla birlikte,“Cihan Harbi, Mütareke ve İşgal” başlıklı özel bir dosyayla, devlet-toplum ilişkilerinin şekillendirilmesinden kamu politikalarına ve toplumsal cinsiyet rejimine kadar birçok alanda sadece Türkiye’nin değil, bütün dünyanın yıkıcı-dönüştürücü sonuçlarıyla günümüzde dahi yüzleşiyor olduğu Cihan Harbi ile Mütareke ve işgal yıllarına uzanan dönemi ele alıyor.

Sinan Yıldırmaz ile Erol Ülker’in ortak editörlüğü ve makale katkılarıyla hazırlanan dosya; Alp Yenen, Alptuğ Güney, Tuba Demirci ve Erol Köroğlu ile birlikte, Birinci Dünya Savaşı’ndan Mütareke ve işgal yıllarına uzanan dönemde yaşanan deneyimi çeşitli boyutlarıyla ele alırken, dönemin tarihyazımını da tartışmaya açıyor. Tarih Vakfı ile Heinrich Böll Stiftung Derneği Türkiye Temsilciliği’nin iş birliğinde geçtiğimiz kasım ayında düzenlenen “Cihân Harbi’nin Sonu, Devrimler ve Tarih Yazımı” başlıklı toplantının bir ürünü olan bu dosyanın gelecek aylarda kitaplaştırılması da hedefleniyor.

Dosya dışındaki sayfalarımızda yer alan Mete Tunçay, “Bir Yol Ayrımında Kalan Komünist Hareket” başlıklı yazısıyla Komintern’in 1922-1923 yıllarındaki plenum’larında Türkiye’ye ilişkin alınmış kararları aktarıyor. Ahmet Akşit, ilk bölümü geçen ay yayımlanan “Karagöz’de Kadınların Yeri ve Mizaha Katkıları” başlıklı makalesinin ikinci bölümünde Karagöz oyunlarında kadınların yeriyle müstehcenlik ilişkisini tartışıyor. Turhan Kaçar’ın “Antik Çağ’ın Son Büyük Savaşı” başlıklı makalesi Sâsâni-Roma savaşlarının önemi ve sonuçlarıyla birlikte, Kudüs’ün tarih boyunca oynadığı önemli role değiniyor. Murat Bilgili ise; “İsmail Hüsrev Tökin’in Sovyet Rusya Anıları” başlıklı makalesiyle gerek Tökin’in hayatına, gerekse de Cumhuriyet tarihi ile Türkiye’deki komünist hareketin geçmişine dair ilginç ayrıntılar aktarıyor.

Alanlarında birçok önemli esere imza atmış olan ve geçtiğimiz aylarda yitirdiğimiz üç Osmanlı-Türkiye ve Orta Doğu tarihçisinin anısına kaleme aldıkları yazıları ile Şevket Pamuk, Roger Owen’in; Tufan Buzpınar, Butrus Abu Manneh’nin ve Elias Kolovos ile Gülsün Ayvalı Aksoy ise Elizabeth Zachariadou’nun yaşamları ve eserleri hakkında detaylara yer veriyorlar.

Murat Cankara, Osmanlı’da Gayrimüslim Basından başlıklı köşesinde bu ay Ermeni harfleriyle Türkçe çıkan süreli yayınlardan biri olan Hüsn-i Niyet dergisinde yer alan Patrik Mateos İzmirliyan konulu yazı üzerinden dönemin Abdülhamid siyasetini aktarıyor. Emel Seyhan ise her ay hazırladığı köşesinde Osmanlı basınında 100 yıl önce üzerinde durulan haberleri aktarmaya devam ediyor.

İçindekiler – Şubat 2019

Yayım Tarihi: Mart-2021
Stok kodu: TT.3302 Kategoriler: ,

Ek bilgi

Ağırlık 0.3 kg
Boyutlar 30 × 21 × 0.5 cm