DükkanDergilerToplumsal TarihToplumsal Tarih Sayı:297

Toplumsal Tarih Sayı:297

Eylül 2018

60.00 TL

Stokta

ISBN: 9771300702598

Toplumsal Tarih dergisinin 297. sayısı çıktı!

Tarih eğitiminin toplumsal barışa hizmet edecek bir anlayışla yürütülmesi; müfredatın ve ders araç gereçlerinin öğrencilerin ezberden uzaklaşarak, analiz ve yorum yeteneklerini geliştirebilecekleri bir biçimde hazırlanması Tarih Vakfı’nın en temel gündemlerinden biri olagelmiştir. Bu nedenle Vakıf, uzun zamandır ders kitaplarının incelenmesi ve öğrencilerinin siyasi ve toplumsal olaylara eleştirel bir perspektiften bakabileceği ortamların hazırlanması yönünde çeşitli çalışmalar yapıyor.

Toplumsal Tarih’in Eylül 2018 sayısı, bu bakımdan örnek teşkil edebilecek bir projenin sonuçlarını okuyucularıyla paylaşıyor. 11 ortaokul ve liseden 127 öğrenci ve 32 öğretmenin katılımıyla yürütülen “Tarih Eğitimi ve Barışın Dili: Gençler Tarihi Farklı Perspektiflerden Tartışıyor ve Yazıyor” adlı proje, öğrenci ve öğretmenlerin katıldığı bir dizi atölye çalışmasının ardından, projeye katılan gençlerin kendi seçtikleri Türkiye tarihini ilgilendiren “yakıcı bir konu” ile ilgili yaptıkları sunumlarla sona erdi. Fırat Güllü, Nalan Balcı ve Zeynep Adıgüzel’in hazırladığı dosya, bu sunumlardan yapılan bir seçkiyi ve projenin öğrenci ve öğretmenlere katkısıyla ilgili genel bir değerlendirmeyi içeriyor.

Dosya dışındaki sayfalarımızda yer alan Mithat Vural’ın “1940’lar Türkiyesi’nde ‘Komünist’ Aramak” başlıklı makalesi Ankara Üniversitesi Dil-Tarih hocalarının tasfiyesi olayı üzerinden döneme hakim olan anti-komünist histeriyi tartışıyor.

“Mustafa Kemal Çanakkale Cephesinde Hangi Heyeti Ağırlıyor?” başlıklı makalesinde Suat Mertoğlu, Mustafa Kemal’i Çanakkale’de ziyaret eden çeşitli heyetlere dair literatüdeki karmaşayı bu toplantılar sırasında çekilen resimleri deşifre ederek gideriyor.

Yirminci yüzyıl başında imparatorlukta Kürtler ve Ermenilerin statülerinin nasıl algılandığını gösteren bir basın tartışması, Burcu Belli’nin “Hetawî Kurd’de Xelîl Xeyalî’den Arşak Çobanyan’a Cevaplar” başlıklı makalesinde konu ediliyor.

Sinem Erdoğan İşkorkutan’ın “Kimmiş Bu Tulumcular?” başlıklı yazısı, Osmanlı şenlik alanlarında gösteriler yapan ve gerektiğinde yolu açan tulumcular hakkında ayrıntılı bilgiler veriyor.

“On Dokuzuncu Yüzyılda Osmanlı Devleti’nde Delilik ve Delilerin Tarih Yazımındaki Kısıtlı Yeri” başlıklı makalesinde Burcu Belli, Osmanlı Devleti’nin son yüzyılında akıl hastaları ve psikiyatriye bakışındaki yavaş dönüşümü tartışıyor.

Zerrin İren Boynudelik, Emine Önel Kurt ve Çağla Ormanlar Ok, “Resimde Kılık Kıyafet” başlıklı köşelerinde bu ay perukları konuk ediyorlar.

Edhem Eldem, L’Illustration’un 12 Mayıs 1877 tarihli nüshasından derginin ressam ve muhabirlerinin Osmanlı-Rus Savaşı’nın sürdüğü bölgelerden ilettikleri yazı ve görüntüleri aktarıyor. Emel Seyhan “Osmanlı Basınında Yüz Yıl Önce Bu Ay” ile dergiye katkıda bulunmaya devam ediyor. “Osmanlı’da Gayrimüslim Basından” başlıklı köşemizde ise Selim Tezcan, Osmanlı Filistini’ndeki İbranice basını ve Ha-Ahdut gazetesini tanıtıyor.

İçindekiler – Eylül 2018

Yayım Tarihi: Mart-2021
Stok kodu: TT.3297 Kategoriler: ,

Ek bilgi

Ağırlık 0.3 kg
Boyutlar 30 × 21 × 0.5 cm