DükkanDergilerToplumsal TarihToplumsal Tarih Sayı:283

Toplumsal Tarih Sayı:283

Temmuz 2017

60.00 TL

Stokta

ISBN: 9771300702598

Toplumsal Tarih Temmuz sayısı çıktı!

Toplumsal Tarih Temmuz 2017 sayısında Zafer Toprak’ın “Rakstan Dansa: Erken Cumhuriyet ve Çarliston Gençliği” başlıklı yazısını kapağa taşıyor.

Zafer Toprak, Cihan Harbi ertesinde dünyayı etkisi altına alan “dans hastalığı”nın Erken Cumhuriyet gençliğinin hayatında nasıl karşılık bulduğunu anlatıyor.

İrvin Cemil Schick, “ötekileştirme”yi, bedensel farklılıkları olan insanların teşhirini “19. Yüzyıl Amerika’sında Acâib ve Garâib Sergileri: Sirkteki ‘Derviş’” başlıklı yazısında ele alıyor.

Edhem Eldem “Araba Sevdası: 1879’da İstanbul’da Arabayla Ulaşım”da, La Turquie’de yayımlanmış bir yazıdan hareketle İstanbul kent tarihi meraklılarına ilginç bilgiler sunuyor.

Gizem Sivri, “Osmanlı’da Kadın Mahkûm Olmak” başlıklı yazısında, kadınların mahkûmiyet süreçlerine, kadınlara özgü hapishanelere mercek tutmaya çalışıyor.

Mehmet Perinçek, “İlk Yazıları, Konuşmaları, Demeçleri: Nâzım Hikmet Moskova’da” başlıklı yazısında Nâzım Hikmet’in Moskova’ya gidişini, orada nasıl karşılandığını, neler yazdığını arşiv belgeleri eşliğinde aktarıyor.

Rina Altaras, “450. Doğum Yıldönümünde Claudio Monteverdi: ‘Şiir Müziğin Sevgilisidir’”de, büyük besteci Claudio Monteverdi’yi özel yaşamı ve sanatıyla tanıtıyor.

Bu ay, kaybettiğimiz iki değerli ismi, Şirin Tekeli ve Şehvar Beşiroğlu’nu, Zafer Toprak “Şirin Tekeli ve Feminizmi Düşünmek”; Namık Sinan Turan da “Şefika Şehvar Beşiroğlu’nun Ardından” başlıklı yazılarıyla anıyor.

Zerrin İren Boynudelik, Emine Önel Kurt ve Çağla Ormanlar Ok, “Resimde Kılık Kıyafet” dizisinde bu ay “Meryem Ne Giyerdi?” sorusunun yanıtını veriyor.

Arkeologlar Derneği İstanbul Şubesi tarafından hazırlanan “Gözden Kaçanlar” dizisi, Batu Bayülgen’in Antiokhos ve Lausos Sarayları ile ilgili yazısıyla devam ediyor. Edhem Eldem, L’Illustration’un 17 Ocak 1914 tarihli tarihli sayısından, “Enver Paşa” başlıklı makaleyi aktarıyor. Emel Seyhan “Osmanlı Basınında Yüz Yıl Önce Bu Ay” ile dergiye katkıda bulunmaya devam ediyor. Güncel sayfalarımızda Berat Seçkin Demirok, ANAMED’de gerçekleşen “Patria ile Konstantinopoli’i Gezmek” başlıklı etkinliği aktarıyor; Muazzez Pervan, Hermitage’da düzenlenen Romanovlar ve 1917 Devrimi: Bir Monarşinin Sonu” başlıklı sergiyi, Aren Kurtgözü de Studio-X’te düzenlenen “Gözlere Konuşmak: Osmanlı’dan Cumhuriyet’e Bilginin Görselleştirilmesi” sergisini tanıtıyor.

Yayım Tarihi: Mart-2021
Stok kodu: TT.3283 Kategoriler: ,

Ek bilgi

Ağırlık 0.3 kg
Boyutlar 30 × 21 × 0.5 cm