DükkanDergilerToplumsal TarihToplumsal Tarih Sayı:273

Toplumsal Tarih Sayı:273

Eylül 2016

60.00 TL

Stokta

ISBN: 9771300702598

BASIN BÜLTENİ

Toplumsal Tarih ’tenbir özel sayı: “Darpsız, Darbesiz Demokrasi”

Toplumsal Tarih dergisi Eylül 2016 tarihli özel sayısında, Osmanlı’dan bugüne ayaklanmalar,darbeler ve sıkıyönetim uygulamalarını mercek altına alıyor.

Yeniçeriisyanlarından başlayıp 12 Eylül 1980 darbesine kadar uzanan bu sayı Mehmet Ö.Alkan’ın editörlüğünde hazırlandı. Erden Akbulut, İsmet Akça, Noémi Lévy-Aksu,Taha Akyol, Evren Balta, Turgut Çeviker, Edhem Eldem, Kaya Erdem, DoğanGürpınar, Murat Meriç, Burak Onaran, Güven Gürkan Öztan, Selim Sezer, LeventÜnsaldı, M. Zafer Üskül ve Gülay Yılmaz yazılarıyla katkıda bulunurken, AltanÖymen 12 Mart 1971 dönemine, Zihni Çetiner de 1963 yılında Talat Aydemiröncülüğünde gerçekleşen darbe girişimlerine dair tanıklıklarını Mehmet Ö.Alkan’la yaptıkları söyleşilerde paylaştı. “Darpsız, Darbesiz Demokrasi”ninkapak çizimi ise Aydan Çelik’e ait.

112sayfalık bu özel sayıda Gülay Yılmaz “İstemezük!” başlıklı yazısında 17.-18.yüzyılda İstanbul’u sarsan yeniçeri isyanlarını ele alıyor. Burak Onaran 1859yılına gelip “Gerici, İlerici, Darbeci: Kuleli Vakası’nı Nasıl Bilirsiniz?”diye soruyor. Edhem Eldem, Osmanlı tarihinin ilk darbesi sayılabilecek olayı“Resimli Basında 1876 Darbesi”nde ilginç görüntüler eşliğinde anlatıyor. SelimSezer 1912 yılında Meclis-i Mebusan’ı kapattıran bir muhtırayı, “HalaskârZabitan Bildirisi” başlığı altında inceliyor. Turgut Çeviker “KarikatürünBakışıyla Darbeler: ‘Hasta Adam’ Ölüyor” başlıklı yazısında, darbelerimizahçıların mürekkebinden yansıtıyor. Noémi Levy-Aksu “Osmanlı’da OlağanüstüHal: Örfi İdare” başlıklı yazısında bugün bildiğimiz OHAL’in ilk resmi tanımınaulaşıyor. M. Zafer Üskül, modern Türkiye’nin tarihini şekillendiren“Kalkışmalar, Darbeler, Sıkıyönetimler, OHAL’ler”i 1925’ten günümüze gelerekhatırlatıyor. Evren Balta “Geçmişten Günümüze Darbeler”de dünyanın farklıülkelerindeki darbelerin arka planını sorguluyor. Güven Gürkan Öztan,“Karşılaştırmalı Perspektiften Türkiye’de Askeri Müdahaleler”de, 27 Mayıs, 12Mart ve 12 Eylül’ün demokrasiye kaybettirdiklerini anımsatıyor. Levent Ünsaldı“Ordu, Yeniden…”de askeri müdahalelerin kuramsal çerçevesini çiziyor. TahaAkyol, 27 Mayıs darbesine giden yolda hukuk profesörü Ali Fuat Başgil’intavrını “Darbe ve Hukuk”ta anlatıyor. Aydan Çelik, “Tehlike Uyarı İşaretleri”başlıklı “görsel makale”sinde trafik işaretleri eşliğinde “Dikkat!” çağrısıyapıyor. Erden Akbulut, Türkiye Komünist Partisi temsilcisi İ. Bilen’in Almancayazdığı bir makale üzerinden “TKP’nin 27 Mayıs 1960 Değerlendirmesi”niaktarıyor. Kaya Erdem, “DP’nin Son Günü: Bir Gün, Bir Liste”de 27 Mayısdarbesinden bir gün önce yaşananları,Demokrasi’ninİlk 50 Yılıadlı kitabından bir bölümle paylaşıyor. İsmet Akça, “12 Mart1971 Muhtırası” başlıklı yazısında, bu müdahalenin dinamiği ve anatomisinianaliz ediyor. Doğan Gürpınar “Bitmeyen Bir Tartışma”da, 12 Eylül rejimininkültür politikaları ve İslama bakışını tartışıyor. Ve Murat Meriç, meseleyebambaşka bir pencereden bakıp, darbelerin ardından yapılan şarkıların nasılumuttan nefrete doğru evrildiğini “Memleketten Şarkılı Darbe Halleri”ndeörneklerle aktarıyor.

İlgiliKişi:

EsraŞavkın

MarjinalPorterNovelli

0212219 29 71/ 0537 858 85 49

[emailprotected]

www.tarihvakfi.org.tr 12 kişilik Girişim Kurulu’nun çabaları ve 264 kurucu üyenin katkılarıyla 1991yılında kurulan Tarih Vakfı’nın öncelikli amacı, tarihin bilimsel bir çalışmadalı olarak etkinleşmesini sağlamaktır. Devletten tümüyle bağımsız bir siviltoplum örgütü olan Tarih Vakfı’nın tüm kuruluş sermayesi kurucularınınkatkılarından oluşmaktadır. Vakıf aynı zamanda, Türkiye’nin ekonomik vetoplumsal tarihi alanında uzmanlaşan bir arşiv, kütüphane, araştırma, eğitim,yayın ve müzecilik kuruluşudur. Tarih Vakfı düzenlediği etkinlikler vekonusunda uzman yayınları ile Türkiye’de bilimsel tarihçilik bilinciningelişmesinde ve yerleşmesinde önemli rol oynamaktadır. Vakıf’la ilgili dahaayrıntılı bilgi içinwww.tarihvakfi.org.tradresini ziyaret edebilirsiniz.

Yayım Tarihi: Mart-2021
Stok kodu: TT.3273 Kategoriler: ,

Ek bilgi

Ağırlık 0.3 kg
Boyutlar 30 × 21 × 0.5 cm