DükkanDergilerToplumsal TarihToplumsal Tarih Sayı:266

Toplumsal Tarih Sayı:266

Şubat 2016

60.00 TL

Stokta

ISBN: 9771300702598

Toplumsal TarihDergisi

Şubat2016, 266. Sayı Basın Bülteni

Toplumsal Tarih Şubat2016 sayısında Savvas Çilenis’in “Galata Rum Okulu” başlıklı yazısını kapağataşıdı. Çilenis, farklı arşivlerden belgelerle okulun inşa sürecine ışıktutuyor ve cevap bekleyen soruların izini sürüyor.

MehmetÖ. Alkan “En Doğru Bildiğimizden Kuşkulanmak” dizisine “Anıtkabir’in UnutulanDarbe (Hürriyet-İnkılap-Devrim-27 Mayıs) Şehitleri” başlıklı yazısıyla devamediyor. Alkan, farklı dönemlerdeki olaylarda “şehit” ilan edilerek Anıtkabir’egömülen ve sonra mezarları farklı yerlere taşınan isimlerin öyküsünü anlatıyor.

SelimDeringil, “Benedict Anderson’ın Türkiye İzdüşümü” başlıklı yazısında, Aralık2015’te vefat eden Benedict Anderson’ın sosyal bilimler ve tarih alanındakiserüvenini, Türkiye’deki yansımalarıyla birlikte takip ediyor.

EmreYalçın, “Anka Kuşu Misali Bir Meydan: Taksim Meydanı” başlıklı yazısında,İstanbul’un kalbi Taksim Meydanı’nın yıllar içinde yaşadığı dönüşümü vetanıklık ettiği olayları anlatıyor.

SinanŞanlıer, “Aydınlık Dergisinde Unutulan Nâzım Şiirleri” başlıklı yazısında,Nâzım Hikmet’inAydınlıkdergisindefarklı imzalarla yayımladığı şiirlerden örnekler aktarıyor; Nâzım’a ait olmaihtimali taşıyan diğer bazı şiirleri tartışmaya açıyor.

“Rüyave Meşruiyet: Ardeşir’in Krallığı ve Kişiliği”nde Muhammet Yücel, SasaniDevleti’nin kurucusu Ardeşir’in idealize edilişinin kaynakları üzerindeduruyor.

SelinÖnder, “Tanrıların En Yunanı Apollon: Kehanet ve Şifa”da tanrı Apollon’un kökenlerineiniyor ve bu çokyönlü tanrının iki özelliği üzerinde duruyor: kehanet ve şifa.

ErkanKonyar, “Son Tunç Çağı ve İlk Demir Çağı’nda Küçük Kafkas Dağları’ndaHocalı-Gedebey Kültürü” başlıklı yazısında, Hocalı-Gedebey yerleşim alanındatespit edilen kültürün yaşam özelliklerini, bölgedeki buluntulardan yolaçıkarak tanıtıyor.

Zerrinİren Boynudelik ve Emine Önel Kurt bu sayıdan itibaren yeni bir yazı dizisinebaşlıyor: “Batı Resim Sanatında Mimari Öğe Kullanımı”

Güncel sayfalarındaAhmetAkşit, “Akademisyenler Bildirisi” ve ardından yaşanan tartışmalar konusunda,imzacılardan Gençay Gürsoy’la söyleşiyor. Can Cemgil, 14 Ocak 2016 günü vefateden, radikal siyaset ve felsefenin önemli isimlerinden Ellen Meiksins Wood’unMarksizme katkılarını metinlerinden hareketle izliyor. İkbal Polat, VangelisKechriotis Eğitim Atölyesi’ne dair izlenimlerini paylaşıyor. Hazal Özdemir,Talin Suciyan’ın Tarih Vakfı’nda yaptığı sunumu “Memleketin DiasporayaDönüşmesi” başlığı altında özetliyor.

Edhem Eldem “L’illustration’danSeçmeler”de bu kez 30 Eylül 1922 tarihliL’Illustration’danİzmir yangını ile ilgili bir makaleyi aktarıyor. Emel Seyhan “Osmanlı BasınındaYüz Yıl Önce Bu Ay” ile dergimize katkıda bulunmaya devam ediyor.

Yayım Tarihi: Mart-2021
Stok kodu: TT.3266 Kategoriler: ,

Ek bilgi

Ağırlık 0.3 kg
Boyutlar 30 × 21 × 0.5 cm