DükkanDergilerToplumsal TarihToplumsal Tarih Sayı:265

Toplumsal Tarih Sayı:265

Ocak 2016

60.00 TL

Stokta

ISBN: 9771300702598

SAYI:265

BASKI TARİHİ: OCAK 2016

SAYFA SAYISI: 96

EBAT: 21*30

DİL: TÜRKÇE

FİYATI: 12.00 TL.

Toplumsal Tarih Ocak 2016 sayısında Henry Shapiro’nun “17. Yüzyıl Osmanlı-Ermeni Sosyal ve Entelektüel Tarihine Aralanan Yeni Bir Pencere: Ermenice Elyazması Kolofonlar” başlıklı yazısını kapağa taşıdı. Henry Sapiro, Ermeni rahiplerin yazdığı ve Türkçe tarih yazımında neredeyse hiç yararlanılmamış olan elyazması kolofonlardan örnekler sunuyor.

Sato Moughalian “Kütahya’dan Kudüs’e: Kudüs’te Ermeni Seramik Ticaretinin Doğuşu” başlıklı yazısında, Kudüs’ün dokusuna işlemiş seramik ustalığının Osmanlı döneminde Kütahya’daki Ermeni zanaatkârlara uzanan köklerinin izini sürüyor.

Sinem Erdoğan “18. Yüzyılda Nakkaşhane Üzerine Belgeler: Sûrname-i Vehbî ve Musavvir İbrahim Çelebi” başlıklı yazısında, 1720 yılında Osmanlı Sarayı’nda düzenlenen şenlik için hazırlanan resimli sûrname kopyalarının üretim süreci hakkında yeni fikirler öne sürüyor.

Sibel Gürses Söğüt “Osmanlı’nın Modernleşme Sürecinde İstanbul’un Yangın Söndürme Araçları” başlıklı yazısında Osmanlı’da suyun yangınla mücadeledeki yerini ve kurulan su şebekesiyle yangın söndürme konusundaki tasarıları ele alıyor.

Cansu Kılınçarslan ve Ahmet Akşit, gazeteci Ragıp Duran’la yaptıkları söyleşide, son dönemde medya kuruluşlarına ve çalışanlarına yönelik gittikçe artan baskıyı iktidar-medya ilişkilerinin tarihi üzerinden sorguluyor: “Ragıp Duran’la İktidar-Basın İlişkisi Üstüne Yeniden”

Mustafa Uyar, “Ortaçağ İslam Dünyasında ‘İsyanın Makus Talihi Müzesi’: Hızânetü’r-Ru’ûs” başlıklı yazısında Abbasi halifelerinin ebediyetlerini görülebilir kılma arzusuyla Bağdat’ta oluşturdukları, isyancıların başlarının saklandığı bir çeşit depo olan “Başlar Hazinesi”ni anlatıyor.

Beno Kuryel, “İdeoloji Olarak Teknoloji” başlıklı yazısında teknoloji aracılığıyla kültürel dinamiklerin yeniden üretilmesi üzerinde duruyor. Aylin Koçunyan “Rupen Zartaryan ve Makaleler” başlıklı yazısında, 24 Nisan 1915’te ölüme gönderilen, Jamanak gazetesi yazarlarından Rupen Zartaryan’ın metinlerini bir araya getiren Makaleler adlı kitabı inceliyor.

Yasemin Özkut “Türkiye’de Erken Cumhuriyet Döneminde Vergi Sisteminde Yapılan Düzenlemeler ve Bunların 1930 Yılı Yansımaları”nda, Cumhuriyet döneminde vergi sistemindeki değişimleri Cumhuriyet gazetesinde çıkan haber ve yazılar eşliğinde değerlendiriyor.

Güncel sayfalarında Tan Evi’ndeki “Sertel Ailesi: Selanik’ten Sılaya” ve SALT Galata’daki “Ressam Sabiha Rüştü Bozcalı” sergilerine; Hrant Dink Vakfı, Boğaziçi Üniversitesi, Sabancı Üniversitesi ve İstanbul Bilgi Üniversitesi’nin düzenlediği “Yok Edilen Medeniyet: Geç Osmanlı ve Erken Cumhuriyet Dönemlerinde Gayrimüslim Varlığı” konulu bilimsel toplantıya ve Granada Üniversitesi Bizans, Çağdaş Yunan ve Kıbrıs Çalışmaları Merkezi tarafından Atina’da düzenlenen “Yunan Gölge Tiyatrosu-Manevi Kültür Mirası” başlıklı konferansa yer veriliyor. Mehmet Ölmez, dilbilimci Talat Tekin’in yaşam öyküsünü ve Türkoloji disiplinine kazandırdıklarını anlatıyor. Edhem Eldem “L’illustration’dan Seçmeler”, Emel Seyhan“Osmanlı Basınında Yüz Yıl Önce Bu Ay” ve Aylin Koçunyan “Jamanak Gazetesi 1915”le dergimize katkıda bulunmaya devam ediyor.

Yayım Tarihi: Mart-2021
Stok kodu: TT.3265 Kategoriler: ,

Ek bilgi

Ağırlık 0.3 kg
Boyutlar 30 × 21 × 0.5 cm