DükkanDergilerToplumsal TarihToplumsal Tarih Sayı:333

Toplumsal Tarih Sayı:333

Eylül 2021

60.00 TL

Toplumsal Tarih’in 333. Sayısı Hem Matbu Hem E-dergi Olarak Çıktı!

 

Toplumsal Tarih’in 333. sayısını (Eylül 2021) hem matbu hem dijital olarak satışa çıkardık. 298. sayımızdan itibarenToplumsal Tarih’e elektronik ortamda Google Play ve Kobo platformları üzerinden ulaşabilirsiniz.Dergimizin geçmiş sayılarını e-dergi biçiminde dijital platformlardan sunma hazırlıklarımız da devam ediyor.

 

Toplumsal Tarih’in Eylül 2021 Sayısını E-Dergi Formatında Satın Almak İçin:

https://play.google.com/store/books/details?id=h-I_EAAAQBAJ

Toplumsal Tarih’inEylül sayısında Mesut Uyar’ın editörlüğünde hazırlanan100. Yılında Sakarya Muharebesi başlıklı dosyada muharebe çok çeşitli yönleriyle masaya yatırılıyor.

Sakarya Savaşı’nın 100. Yılında Mesut Uyar’ın editörlüğünde hazırlanan dosyada muharebe çok çeşitli yönleriyle masaya yatırılıyor.  M. Fatih Baş Sakarya Savaşı’nın arifesindeki Kütahya-Eskişehir muharebelerini ele aldığı yazısında, Türk tarafının Kurtuluş Savaşı’nda yaşadığı en büyük yenilgiyi tasvir edip nedenlerini sorguluyor. Konstantin Travlos, Sakarya muharebelerinde Yunan ordusunun ve komuta heyetinin gerçekleşmesi imkânsız siyasi hedefler uğruna yaşadıklarını, Yunan tarafından bizlere aktarıp özellikle karar verme ve uygulama süreçlerinde yaşanan komuta sorunlarını inceliyor. Mesut Uyar, Eskişehir-Kütahya muharebelerinde ordunun neredeyse yarısının firar ettiği bir yenilgi sonrasında, içerideki siyasi tartışmalara rağmen Sakarya Savaşı’nın nasıl olup da kazanılabildiğini tüm veçheleriyle tahlil ediyor. Emrah Özdemir Kurtuluş Savaşı’nda gayrinizami harbi ele aldığı yazısında, başta Balkanlar olmak üzere imparatorluğun değişik bölgelerinde gayrinizami harp tecrübesi kazanılmış olmasına rağmen, bu deneyimlerden Kurtuluş Savaşı’nda neden yeterince yararlanılmadığını tartışıyor. Ahmet Özcan, Sakarya Savaşı’nın cephe gerisini ele aldığı yazısında, Ankara’da yaşanan siyasi tartışmaları, Tekalif Milliye Emirlerini, ordunun asker ihtiyacının karşılanması için uygulanan tedbirleri, Anadolu eşrafının tutumunun mücadele açısından yaşamsal önemini analiz ediyor. Tutku Akın, II. Abdülhamid tarafından 19.yy sonunda kurulan Aşiret Mektebi’ni siyasi değerlendirmelerin ötesinde sosyal bir mekân şeklinde ele alarak, öğrencilerin gündelik yaşamlarına odaklanıyor ve okuldaki hayat nasıldı sorusuna cevap arıyor. Kadir Dede ve Aylin Özman, Rebia Tevfk Başokçu’nun renkli hayatını anlattığı Avrupa’da 20 Yılım Nasıl Geçti? Adlı otobiyografsinden hareketle Cumhuriyet’in ilk kuşak kadınlarının kimlik arayışını sergiliyor. Doğukan Temizel; Menderes, Zorlu ve Polatkan’ın idamlarının 60. Yılında kararların açıklanması sonrasında ve infaz sırasında yaşananları farklı kaynaklardan karşılaştırmalı olarak aktarıyor.

 

 

Yayım Tarihi: Ağustos-2021
Stok kodu: TT3333 Kategoriler: ,

Ek bilgi

Ağırlık 0.3 kg
Boyutlar 30 × 21 × 0.5 cm