Tarih Vakfı > Etkinlikler > Ankara Tartışmaları > PTT Pul Müzesi: Bir Bina, Bir Müze

PTT Pul Müzesi: Bir Bina, Bir Müze

by tarihvakfi

  • Tarih:
  • Adres:
  • Şehir:

YERİNDE TARİH #04

PTT PUL MÜZESİ: Bir Bina, Bir Müze

Mehmet Akan & Turan Tanyer

Yerinde Tarih’in dördüncü buluşmasında Ulus’tan başlayıp Kızılay’a uzanan Atatürk Bulvarı’nın en eski modern binalarından birinde kurulan Pul Müzesi’ni konunun uzmanı Mehmet Akan’ın eşliğinde gezeceğiz. Akan, Timur Kuran’la beraber yazdıkları “Türkiye’de Postanın Mikrotarihi (1920-2015)” kitabındaki devasa bilginin bir kısmını bu kısa geziye katılanlarla paylaşacak. Sonrasında ise Turan Tanyer, bir müze olarak deneyimleyeceğimiz bu eski banka binasının tarihini anlatacak.

Tarih: 29 Şubat 2020, Cumartesi

Saat: 14.00-16.00

Buluşma saati ve yeri: 14.00, PTT Pul Müzesi, Ankara

“Yerinde Tarih”; Tarih Vakfı Ankara ile TED Üniversitesi Mimarlık ve Kent Çalışmaları YL Programı ortak etkinliğidir. Bu etkinlik, yerin ve/ya yapının bilgisinin yerinde anlatılmasına, tartışılmasına dayanıyor. Tarihsel bilginin yerinde deneyimlenmesini amaçlıyor.

Sanki zaman, yaşadığımız şehri bir halı gibi ayaklarımızın altından çekiyor. Tam o anda, düşmemek için bir kaç adım atmalı, kısa da olsa yürümeliyiz. Kolektif (ya da değil) belleğimizin en güçlü referansı şehir hızla değişirken yıkılıp kaybolanları yerine koyamasak da hikâyelerini anlatarak yeniden inşa edebiliriz. “Yerinde Tarih” böyle bir çabanın ürünü. Hem yürüyecek hem konuşacağız. Her etkinlikte küçük bir gezi olacak, sonrasında bir söyleşi. Şüphesiz eğleneceğiz. Çünkü tarih, yerinde anlatıldığında hafifler!

(Hakan Kaynar)