Etkinlikler

Müzikle Ankara Tarihi: Kuşbakışı Bir Girizgah

24.05.2019 18:00 - 20:00
Ankara
Ankara Tarih vakfı

Tarih Vakfı Ankara şubesi tarafından düzenlenen Ankara Tartışmaları’na dönemin son konuşmacısı olarak 24 Mayıs Cuma günü Murat Meriç, “Müzikle Ankara Tarihi: Kuşbakışı Bir Girizgah” başlıklı konuşmasıyla konuk oluyor.

Ankara Tartışmaları’nın ilk buluşmasında Aksu Bora, “Feminizmin Tarihinin Pek Önemsiz Bir Parçası: Perşembe Grubu” başlıklı bir konuşma gerçekleştirdi. İkinci buluşmada Ezgi Sarıtaş, “Mutasavvıf, Mizantrop, Tarihçi: Geç Osmanlı ve Cumhuriyet Dönemlerinde Erkek Homoerotizmini Öz Anlatılar Üzerinden Okumak” başlıklı bir konuşma yaptı. Üçüncü konuk olarak Yalçın Çakmak, “II: Abdülhamid’in Kızılbaş/Alevi Siyaseti: Süreklilikler ve Kopuşlar” başlıklı konuşmasıyla aramızdaydı. Nagehan Tokdoğan tarafından gerçekleştirilen dördüncü konuşma, “Yeni Osmanlıcılık: Hınç, Nostalji, Narsisizm” başlığı etrafında şekillendi. Beşinci buluşmada ise Zahide Ay, “Aleviliğin Öteki Ucu: Türklerin İslamlaşması ve Bedahşan İsmailileri Üzerine” başlıklı konuşmasıyla katkı sağladı. Dönemin altıncı buluşmasına Demo Ahmet Aslan, “Rejim ve Tören: Cumhuriyet’in Bayram Kutlamaları (1921-1938)” başlıklı sunumuyla konuk oldu. “Rahatsız Bilim: İstanbul ve Pratik Doğacılık (1660-1732)” başlıklı konuşmasıyla Harun Küçük ise yedinci buluşmanın konuşmacısı oldu. Sekizinci buluşmada ise Göze Orhon, “Bellek Uğraşı” başlıklı bir sunum gerçekleştirdi. “Erkekliği Eleştiren Erkekler: 12 Mart ve Edebiyatı” başlıklı konuşmasıyla Çimen Günay Erkol ise dokuzuncu buluşmada aramızda oldu. Michael D. Sheridan ise onuncu konuk olarak “’Dönmek yok ol ok ki atılmıştır’: 16. ve 17. Yüzyıllarda Osmanlı Hicvi ve Hiciv Şairlerinin Serüveni” başlıklı bir konuşma yaptı. On birinci konuşmada İdil Çetin, “Atatürk Fotoğrafları ve İktidarın Görsel Repertuarı (1912-1950)” başlıklı sunumuyla Ankara Konuşmaları’nın konuğu oldu. On ikinci buluşmaya ise İlker Aytürk, “Türkiye’de Uç Sağ ve Antisemitizm, 1945-1980” başlıklı bir sunumla katkı sağladı. On ikinci buluşmaya Büşra Ersanlı, “Tarih Eğitiminde Değişim” başlıklı konuşmasıyla konuk oldu.

24 Mayıs Cuma günü saat 18:00‘de gerçekleştirilecek olan on dördüncü ve son buluşmada, sizleri aramızda görmekten büyük mutluluk duyarız.

Adres: Selanik Caddesi 82/30, Tankut İş Merkezi 5. Kat Kızılay/ANKARA
Müzikle Ankara Tarihi: Kuşbakışı Bir Girizgah Ankara sadece “gri” ile özdeşleştirilen bir başkent değil! Zannedildiği kadar sıkıcı da değil üstelik. Resmiyet, hükümet, bakanlıklar, kuvvet komutanlıkları, devlet daireleri her ne kadar bu başkentin karakterinin önemli bir bileşeniyse de şehri sadece buralara indirgemenin imkânsızlığı da ortada. Bu resmin bir başka önemli ekseni ve tamamlayıcısı ise baştan beri sanat, edebiyat ve müzik oldu. Özellikle müzik denilince, sanki o resmiyete inat, “hafif” poptan “ağır” rock’a, pavyon müziğinden türkü barlara şaşırtıcı bir zenginliğe ev sahipliği yaptı bu şehir. Hâlâ da yapıyor… Birçok öncü müzisyeni de bağrından çıkardı… Sonra “serbest şehir”, şehirlerin şehri İstanbul’a uğurladı çoğunu. Bir kısım öncü deneysel müzisyeni ise taa Amerikalara…

Tarih Vakfı, 2018-1019 döneminin Ankara Tartışmaları’nı müzikli ve müzikle Ankara tarihine uzanarak kapatıyor. Uzun senelerdir bu renkli ve canlı dünyanın, kültürün içinden başka bir Türkiye tarihine pencere aralayan Murat Meriç bu söyleşi/dinletisinde içinden Ankara geçen, Ankara’dan söz eden şarkılara, oradan Ankaralı şarkıcılara, geçmişten bugüne Ankara’nın müzikli mekanlarına bir kısa yolculuğa çıkaracak bizleri. Bol müzikli ve görüntülü o yolculukta Çankırı caddesinde açılan kulüplerden Lunapark Gazinosu’na, Kavaklıdere’deki diskolardan SSK İşhanı içindeki rock barlara uzanacağız. Tabii Ankara Palas’ta düzenlenen cazlı baloları, farklı mevkilere yayılmış sazlı köçekli pavyon eğlencelerini, Gençlik Parkı’ndaki çay bahçelerinde yapılan aileye mahsus dinletileri ve büyük konser alanlarını unutmadan… Ankara sokaklarında geçmişin izlerini ararken hafızamızı o sokakları anlatan şarkılar eşliğinde tazeleyeceğiz (tabii ki yaşı tutanlarımız için!). Ve, konuya giriş niteliğindeki bu sunuşla, gelecek yıl daha düzenli yapmayı düşündüğümüz “Müzikli Ankara Tarihi”ne de bir kapı aralamanın denemesini yapacağız böylece…

Tarih: 24 Mayıs 2019, Cuma
Saat: 18:00
Adres: Selanik Caddesi 82/30, Tankut İş Merkezi 5. Kat Kızılay/ANKARA

Murat Meriç
1972’de doğdu. Çanakkale ve İzmit’te okudu. Ankara’da kimya mühendisliği eğitimi alırken, dinlediği müziğin tarihine merak saldı ve oradan ilerledi. Kendini bildi bileli plak topluyor; okuyor, dinliyor, dinlediklerini yazıyor, sevdiklerini çalıyor. Kedi gibi meraklı. Rakı, roka, bamya, erik seviyor. Ara ara İstanbul’da yaşıyor ama Ankaracı. 1996’da Müzükadlı dergiyi çıkartan ekipten. Sonrasında Roll mürettebatına katıldı. Mürekkep, Birikim, Milliyet Sanat, Virgül, Bant gibi dergilerde yazıları yayınlandı. Yeni Binyıl, Radikal ve BirGün'de yazılar yazdı. Ankara’da Radyo Arkadaş’ın kuruluşuna katıldı ve pek çok radyoda programlar yaptı. Şu anda Açık Radyo'da, “Harici Bellek / Şarkılarla Dünya Tarihi” adlı programı hazırlıyor ve sunuyor. Pek çok televizyon programının danışmanlığını yaptı, metnini yazdı. 2002 - 2003 yıllarında hazırlayarak sunduğu “Kırkbeşlik” adlı televizyon programı TRT’de yayımlandı. Kalan Müzik için bir Tülay German albümü (Burçak Tarlası 64 – 87, 2001) derledi, pek çok albüme yazar ve danışman olarak katkıda bulundu. Pop Dedik / Türkçe Sözlü Hafif Batı Müziği(İletişim Yayınları, 2006) ve 100 Şarkıda Memleket Tarihi(Ağaçkakan Yayınları, 2016) adlı iki kitabı, üzerinde çalıştığı pek çok projesi var. Üniversitelerde ve kültür merkezlerinde müzik tarihi üzerine seminerler verdi, veriyor. Düzenli olarak Gazete Duvar, SporArena+ ve KAFA’da yazıyor.