Osmanlı Sarayında Tarih Yazımı


15. ve 16. yüzyıl Osmanlı tarihyazımı, imparatorluǧun müthiş bir hızla genişlediǧi bu dönemde Osmanlı kimliǧinin oluşmasında ve hanedan devlet yapısının kurumsallaştırılmasında çok önemli roller oynamıştır.

            Elinizdeki kitap, bu dönemden belirli metinlerin ve bunların görsel programlarının verdiǧi mesajları inceleyerek tarihyazımının nasıl böyle etkileri olabildiǧini irdeliyor. Kitaptaki makaleler, tarihi kayda geçirmenin eǧitimli sınıflar arasında neredeyse bir tutku haline geldiǧi erken-modern çaǧ Osmanlı İmparatorluǧu’nda tarihyazımının politik ve teknik boyutlarını deǧişik açılardan ele alıyor.

            Osmanlıların kendilerini nasıl gördüǧü, kültürlerini ve dünyadaki yerlerini hem kendi aralarında hem de Osmanlı olmayanlara nazaran nasıl tarif ettikleri ve anladıkları, Osmanlı’yı tanımlarken onlar için İslam’ın yerinin ne olduǧu gibi soruları cevaplamaya çalışan bu kitap, çok geniş bir grup orijinal kaynaǧı ele alan yedi makaleden oluşuyor. Deǧişik akademik disiplinlerden etkilenen bu çalışmalar, erken-modern çaǧ İslam imparatorluklarında tarih yazımının ne kadar deǧişken ve zengin olduǧunu ortaya koyuyor.                          

Çevirmen       : Mete Tunçay

Derleyenler   : H. ERDEM ÇIPA, EMİNE FETVACI

ISBN                : 978-975-333-319-1

Baskı               : 1

Sayfa Sayısı  : 240

Boyut              : 15*21

Fiyat                : 28.00 TL.

  • Baskı Tarihi : 1900-01-01