Communiqué!

Communiqué.

Par ce communiqué, nous annonçons que,depuisjuillet 2017, laFondation d’histoire (TarihVakfı) a suspendu toutes ses relations avec le Service de coopération et d’action culturelle de l’Ambassade de France, l’Institut français de Turquie et l'Institut français d'études anatoliennes. Nous souhaitons icipartager avec le public les raisons de notre décision et renouveler publiquement notredemanded’excuses officielles.

Au printemps 2017, la Fondationd’histoire, l’Institut français d’Istanbul et l'Institut français d'études anatoliennes décidèrent de collaborer pour organiser un colloque international à l’occasion du centième anniversaire de la Révolution russe de 1917. Cependant, durant les préparatifs du colloque,le directeur de l’Institut français d’Istanbultint,dans un courrier électronique,des propos insultants à l’égard d’une des membres de notre comité exécutif, chargée de coordonner le projet.

Considérant que ces propos insultants humiliaient non seulement la personne en question, mais aussi la Fondation d’histoire, notre comité exécutif décida d’annuler le colloque et soumitpar écrit une demande d’excuses officielles au Service de coopération et d’action culturelle de l’Ambassade de France. La réponse du service,en date du 13 novembre, 2017, ne comporta aucune excuseet tentamême de nier la gravité des paroles honteuses dudirecteur de l’Institut français d’Istanbul.

Par cette déclaration publique, nous soulignons l’importance que nous accordons à ce problème et nous informons notre conseil d’administration  ettoutes les parties intéressées que toutes nos relations avec le Service de Coopération et d’Action culturelle de l’Ambassade de France, l’Institut français de Turquie et l'Institut français d'études anatoliennes resteront suspendues jusqu’à ce que nous recevions des excuses officielles.

Le comité exécutif de la Fondation d’histoire

Kamuoyuna Duyuru!

Kamuoyuna Duyuru,

Tarih Vakfı olarak Temmuz 2017’den bu yana, Fransa Büyükelçiliği Kültür Müsteşarlığı, Türkiye Fransız Kültür Merkezi ve Fransız Anadolu Araştırmaları Enstitüsü ile ilişkilerimizi dondurmuş bulunmaktayız. Bu duyuru ile kararımızın nedenlerini kamuoyuyla paylaşmak ve resmi özür beklentimizi yinelemek istiyoruz.

2017 yılı ilkbaharında, Tarih Vakfı, İstanbul Fransız Kültür Merkezi ve Fransız Anadolu Araştırmaları Enstitüsü işbirliğiyle Rus Devrimi’nin 100. Yılı vesilesiyle uluslararası bir kolokyumun düzenlenmesi kararlaştırılmıştır. Fakat bu karar alındıktan sonra, dönemin İstanbul Fransız Kültür Merkezi Müdürü, yazmış olduğu bir e-mailde Vakfımız adına süreci koordine eden Yönetim Kurulu üyemiz hakkında hakaretamiz bir ifade kullanmıştır.

Yönetim Kurulumuz söz konusu hakareti sadece bir üyemize değil, Tarih Vakfı’nın kurumsal kimliğine yönelik bir hakaret olarak değerlendirmiş, bunun üzerine söz konusu kolokyumu iptal etmiş ve resmi özür beklentisini Fransa Büyükelçiliği Kültür Müsteşarlığı’na yazılı olarak iletmiştir. Kültür Müsteşarı tarafından kaleme alınan 13 Kasım 2017 tarihli cevabi mektupta, Tarih Vakfı’ndan özür dilenmemiş, tersine bahsi geçen hakaret önemsizleştirilmeye çalışılmıştır.

Bu duyuru ile konuya ilişkin hassasiyetimizi Tarih Vakfı mütevellileri ve ilgili tüm taraflar ile paylaşıyor ve resmi özür talebimiz karşılanana değin, Fransa Büyükelçiliği Kültür Müsteşarlığı, Türkiye Fransız Kültür Merkezi ve Fransız Anadolu Araştırmaları Enstitüsü ile ilişkilerimizi dondurduğumuzu kamuoyuna ilan ederiz.

Tarih Vakfı Yönetim Kurulu

 

 

Tarih Buluşmaları!

Nilüfer Belediyesi ile ortak gerçekleştirilen "Tarih Buluşmaları" kapsamına yarın saat 19.00'da Feryal Saygılıgil "Kadın Hareketinin 'Saklı' Tarihi" başlıklı konuşmasıyla konuk olarak katılacak.

 

6 Mart 2018/ 19.00

Yer:Nazım Hikmet Kültürevi

Yukarı Dicle Vadisi Somut Olmayan Kültürel Mirasını Koruma ve Farkındalık Yaratma Projesi

Dicle Kalkınma Ajansı, Tarih Vakfı ve Mardin Müzesi ortaklığında Batman, Mardin, Siirt ve Şırnak illerinde yürütülmekte olan Yukarı Dicle Vadisi Somut Olmayan Kültürel Mirasını Koruma ve Farkındalık Yaratma Projesi'nin açılış toplantısı 21 Şubat 2018 Çarşamba günü 09.00-13.00 saatleri arasında yapılacaktır. Toplantı sırasında Tarih Vakfı Başkanı Mehmet Ö. Alkan ve kültürel miras uzmanı Julie E. Scott’ın katılımı ve Esra Danacıoğlu’nun moderatörlüğünde "Tarih, Miras ve Mekân" başlıklı bir panel gerçekleştirilecektir.

İngilizce-Türkçe simultane tercüme yapılacaktır.

Acı Kaybımız

Kurucu mütevellilerimizden, Tarih Vakfı arşiv ve kütüphanesine cömert bağışlarda bulunan ve her zaman tarih dostu olan, çevirmen, yazar, değerli Tektaş Ağaoğlu'nu kaybetmiş olmanın üzüntüsü içerisindeyiz.

Naaşı, 11 Ocak Perşembe öğle namazına müteakip Teşvikiye Camii'nden kaldırılacak olan Ağaoğlu'nun ailesine ve yakınlarına başsağlığı diliyoruz.